Το Τμήμα Τεχνολογιών Ψηφιακής Βιομηχανίας του ΕΚΠΑ, συμμετείχε με επιτυχία στο Gizelis Inhouse Event, μία από τις μεγαλύτερες in-house εκθέσεις Ρομποτικών Συστημάτων και Έξυπνων Εργοστασίων στην Ελλάδα. Η έκθεση διοργανώθηκε 11-13 Νοεμβρίου 2022 στο εργοστάσιο της εταιρίας Gizelis Robotics SA (περιοχή του Σχηματαρίου Βοιωτίας) και σε αυτή συμμετείχαν συνολικά 5 μέλη ΔΕΠ του Τμήματος (Καθ. Μαρία Τζαμτζή, Επικ. Καθηγήτρια Πέγκυ Παπαδοπούλου, Αναπλ. Καθηγητής Νικόλαος Κούβακας, Επίκ. Καθηγητής Δημήτρης Φραγκούλης, Επικ. Καθηγητής Δημήτρης Κατσιάνης, Επικ. Καθηγητής Διονύσης Ξενάκης) καθώς και πάνω από 50 προπτυχιακοί φοιτητές του Τμήματος.

Picture4 1

Η αποστολή διοργανώθηκε και συντονίστηκε από τον Υπεύθυνο Εξωστρέφειας του Τμήματος Επίκουρο Καθηγητή Διονύση Ξενάκη σε πλήρη συνεργασία με τον Αναπληρωτή Πρόεδρο του Τμήματος Καθηγητή Ευστάθιο Χατζηευθυμιάδη.

Κατά την διάρκεια της έκθεσης, οι φοιτητές περιηγήθηκαν και έλαβαν πολύτιμες τεχνικές γνώσεις αναφορικά με μηχανήματα υψηλής αποδοτικότητας και νέων τεχνολογιών για τον παραγωγικό μετασχηματισμό, συμπεριλαμβανομένων: Ρομπότ Παλετοποίησης, Συσκευασίας, Συγκόλλησης, AGV & AMR’s, Ρομπότ και Στραντζόπρεσσες, CNC μηχανήματα, λογισμικό για κοπή και διαμόρφωση, κλπ.

Picture5

Μετά την ξενάγηση των φοιτητών και των μελών ΔΕΠ, οι οικοδεσπότες της εκδήλωσης συζήτησαν με την αποστολή του ΕΚΠΑ και τέθηκαν οι βάσεις για περαιτέρω συνεργασία στο άμεσο μέλλον. Ο κ. Ευάγγελος Γκιζελής (CEO), ο κ. Παναγιώτης Λάγιος καθώς και η κα Κωνσταντίνα Αντωνίου από το τμήμα Ανθρωπίνων Πόρων παρουσίασαν την περιοχή δραστηριοτήτων της εταιρίας, παρείχαν χρήσιμες συμβουλές εξέλιξης στους φοιτητές και τους μετέδωσαν τις τρέχουσες ανάγκες της αγοράς εργασίας στην περιοχή, εμπνέοντας τους για την μετέπειτα πορεία τους.

Μεταξύ άλλων, ο κ. Ευάγγελος Γκιζελής δήλωσε:  «Είναι πάντα μεγάλη χαρά να υποδεχόμαστε μαθητές και φοιτητές στις εγκαταστάσεις μας. Τα παιδιά πρέπει να τα εμπνεύσουμε εμείς οι πρωταγωνιστές της βιομηχανίας. Τα παιδιά πρέπει να μάθουν για τις προοπτικές της βιομηχανίας, ότι η Βιομηχανία είναι ένας κόσμος δημιουργίας ένας κόσμος όπου αν ενταχθούν θα έχουν την ευκαιρία αν το θέλουν να αναρριχηθούν και να μεγαλουργήσουν.»

Ένα promo video της εκδήλωσης, στο οποίο συμμετέχει και η αποστολή του ΕΚΠΑ, μπορεί να ανακτηθεί στον ακόλουθο σύνδεσμο: https://www.youtube.com/watch?v=WIXpgNiWrdE&t=10s.

Το Τμήμα Τεχνολογιών Ψηφιακής Βιομηχανίας, ένα από τα νέα Τμήματα του ΕΚΠΑ στο Συγκρότημα Ευρίπου (Ψαχνά – Ευβοίας) με εξειδίκευση στην περιοχή Industry 4.0, συνεχίζει να αυξάνει το αποτύπωμα του Τμήματος στην ευρύτερη Βιομηχανική Περιοχή των Οινοφύτων, δημιουργώντας πρόσφορο έδαφος για νέα έργα και συμπράξεις με την Ελληνική Βιομηχανία.