Στις 11 Μαρτίου 2023, απονεμήθηκε στον Αντιπρόεδρο του Ιδρύματος “Κωστής Παλαμάς” Καθηγητή Γεράσιμο Ζώρα το διεθνές βραβείο Ποίησης Jean Moreas (θεσμό που στηρίζει το Γραφείο Ποίησης Πατρών, η Περιφέρεια Δυτικής Ελλάδας, το Πανεπιστήμιο Πατρών, το Πανεπιστήμιο Δυτικής Μακεδονίας, η Ευρωπαϊκή Εταιρεία Ελληνιστών και η Greek Library of London).

DSC 9878

Η τελετή έλαβε χώρα στο κατάμεστο αμφιθέατρο του Αρχαιολογικού Μουσείου Πατρών και η επίδοση του διπλώματος έγινε από τον Αντιπεριφερειάρχη Δυτικής Ελλάδας κ. Ανδρέα Φίλια. Αφού ο Πρόεδρος της Κριτικής Επιτροπής καθ. Τριαντάφυλλος Κωτόπουλος αναφέρθηκε στην προσφορά του καθ. Ζώρα στα ελληνικά γράμματα και τις μελέτες του για τον Κωστή Παλαμά, ο βραβευθείς έκανε λόγο για τη φιλολογική επανέκδοση των Απάντων του Εθνικού μας Ποιητή, από το Ίδρυμα “Κωστής Παλαμάς”. Το τεράστιο αυτό εκδοτικό έργο, που γίνεται με βάση τα φυλασσόμενα στο Ίδρυμα χειρόγραφα του Ποιητή, θα εκτείνεται σε πενήντα περίπου ογκώδεις τόμους, από τους οποίους έχουν ήδη κυκλοφορηθεί οι πρώτοι δεκατέσσερις που περιλαμβάνουν την ποιητική του κυρίως παραγωγή (θα ακολουθήσουν τα άρθρα, τα χρονογραφήματά του, οι επιφυλλίδες του και η αλληλογραφία του). Θυμίζουμε ότι ο Παλαμάς διετέλεσε για τριάντα χρόνια Γενικός Γραμματέας του Πανεπιστημίου Αθηνών, από το 1897 έως το 1928.

DSC 9903

φωτογραφία βράβευσης

Ο πρόεδρος της Κριτικής Επιτροπής των βραβείων Jean Moreas καθ. Τριαντάφυλλος Κωτόπουλος και το μέλος της καθ. Τζίνα Καλογήρου, ο πρόεδρος του Γραφείου Ποιήσεως Αντώνης Σκιαθάς, και η βουλευτής του ΣΥΡΙΖΑ Σία Αναγνωστοπούλου, με τον βραβευθέντα καθ. Γεράσιμο Ζώρα.