Κύκλος φιλολογικών εκδηλώσεων της Φιλοσοφικής Σχολής του ΕΚΠΑ: «Ἡ μνήμη ὅπου καὶ νὰ τὴν ἀγγίξεις πονεῖ». Περιδιαβάζοντας τὰ Ἡμερολόγια Καταστρώματος τοῦ Γ. Σεφέρη

Η Κοσμητεία της Φιλοσοφικής Σχολής οργανώνει κύκλο φιλολογικών εκδηλώσεων, με αφορμή την έκθεση εικαστικής αποτύπωσης του Ἡμερολογίου Καταστρώματος Γ´ του Γ. Σεφέρη από τον ζωγράφο Γιώργο Κόρδη, μιαν έκθεση που είναι ήδη επισκέψιμη στην αίθουσα παραπλεύρως του αμφιθεάτρου της Βιβλιοθήκης της ΦΛΣ και η οποία θα διαρκέσει έως τις 15 Δεκεμβρίου 2022.

Οι εκδηλώσεις αυτές, που είναι αφιερωμένες στην επέτειο των 100 ετών από τη Μικρασιατική Καταστροφή, έχουν τον τίτλο: «Ἡ μνήμη ὅπου καὶ νὰ τὴν ἀγγίξεις πονεῖ». Περιδιαβάζοντας τὰ Ἡμερολόγια Καταστρώματος τοῦ Γ. Σεφέρη, οργανώνονται δε από τον Τομέα Νεοελληνικής Φιλολογίας του Τμήματος Φιλολογίας, υπό τον συντονισμό του Καθηγητή του ΕΚΠΑ Στέφανου Κακλαμάνη.

Διάρκεια εκδηλώσεων: 20/10-8/12/2022

Συνημμένα, μπορείτε να βρείτε το αναλυτικό πρόγραμμα των εκδηλώσεων.

Programma page 0001
Programma page 0002
από έως
Scheduled Ανθρωπιστικές, Κοινωνικές Επιστήμες & Τέχνες Πανεπιστημιακή Κοινότητα Παρουσιάσεις