Οι νέες Πρυτανικές Αρχές του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών

Από την 1η Σεπτεμβρίου 2023 αναλαμβάνουν θητεία οι νέες Πρυτανικές Αρχές του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών. Σύμφωνα με την υπ’αριθ. 1591/31-7/2023 (Α.Δ.Α: 94ΙΥ46ΨΖ2Ν-Τ2Φ) πρυτανική πράξη, που δημοσιεύτηκε στο Φ.Ε.Κ. 786/3-8-2023 τ Υ.Ο.Δ.Δ, διαπιστώθηκε:

• η εκλογή του Γεράσιμου Σιάσου, Καθηγητή του Τμήματος Ιατρικής της Σχολής Επιστημών Υγείας, στο αξίωμα του Πρύτανη του ΕΚΠΑ

και ο ορισμός ως Αντιπρυτάνεων του ΕΚΠΑ των κάτωθι μελών:

1. Ευστάθιος Ευσταθόπουλος, Καθηγητής του Τμήματος Ιατρικής της Σχολής Επιστημών Υγείας.
  2. Χρήστος Καραγιάννης, Αναπληρωτής Καθηγητής του Τμήματος Θεολογίας της Θεολογικής Σχολής
  3. Σοφία Παπαϊωάννου, Καθηγήτρια του Τμήματος Φιλολογίας της Φιλοσοφικής Σχολής
  4. Αριστείδης Σάμιτας, Καθηγητής του Τμήματος Διοίκησης Επιχειρήσεων και Οργανισμών της Σχολής Οικονομικών και Πολιτικών Επιστημών.

Σημειώνεται, επίσης, ότι η συγκρότηση του Συμβουλίου Διοίκησης του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών έχει ως εξής:

• Βλαχόπουλος Σπυρίδων, Καθηγητής της Νομικής Σχολής, Εσωτερικό Μέλος.
  • Θωμαΐδης Νικόλαος, Καθηγητής του Τμήματος Χημείας της Σχολής Θετικών Επιστημών, Εσωτερικό Μέλος.
  • Καινούργιος Δημήτριος, Καθηγητής του Τμήματος Οικονομικών Επιστημών της Σχολής Οικονομικών και Πολιτικών Επιστημών, Εσωτερικό Μέλος.
  • Σιάσος Γεράσιμος, Καθηγητής της Ιατρικής Σχολής της Σχολής Επιστημών Υγείας, Εσωτερικό Μέλος.
  • Σμυρνιώτου Αθανασία, Καθηγήτρια του Τμήματος Επιστήμης Φυσικής Αγωγής και Αθλητισμού της Σχολής Επιστήμης Φυσικής Αγωγής και Αθλητισμού, Εσωτερικό Μέλος.
  • Χαλδαιάκης Αχιλλέας, Καθηγητής του Τμήματος Μουσικών Σπουδών της Φιλοσοφικής Σχολής, Εσωτερικό Μέλος.
  • Βασιλείου Βασίλειος, Καθηγητής του Πανεπιστημίου Yale, ΗΠΑ, Εξωτερικό Μέλος.
  • Γερμενής Αναστάσιος, Ομότιμος Καθηγητής του Τμήματος Ιατρικής του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας, Εξωτερικό Μέλος.
  • Σάρπ Αϊριν-Έβελιν-Μικέλα-Μαίρη, Πρόεδρος του Συμβουλίου της Επικρατείας επί τιμή, Εξωτερικό Μέλος.
  • Στασινός Γεώργιος, Πρόεδρος του Τεχνικού Επιμελητηρίου Ελλάδας (ΤΕΕ), Εξωτερικό Μέλος.
  • Τζωρτζάκης Παντελής, Εκτελεστικός Αντιπρόεδρος της Ελληνικής Αναπτυξιακής Τράπεζας, Εξωτερικό Μέλος.