Σας ενημερώνουμε πως είναι ανοιχτή πρόσκληση από το Πανεπιστήμιο της Λωζάνης (UNIL)-μέλος του Ευρωπαϊκού Πανεπιστημίου του CIVIS, που αφορά στη διευκόλυνση της δικτύωσης και της συνεργασίας των μελών ΔΕΠ των Πανεπιστημίων της συμμαχίας του CIVIS, με απώτερο στόχο τη δημιουργία και περαιτέρω ανάπτυξη κοινών εκπαιδευτικών και ερευνητικών δράσεων-έργων.

Τα κριτήρια επιλεξιμότητας της εν λόγω προκήρυξης περιλαμβάνουν τα ακόλουθα:

αιτών και συντονιστής κάθε πρότασης πρέπει να είναι μέλος ΔΕΠ του Πανεπιστημίου της Λωζάνης (UNIL)
-Οι προτάσεις των από κοινού έργων θα πρέπει να περιλαμβάνουν ακαδημαϊκούς από τουλάχιστον 3 Πανεπιστήμια-μέλη του CIVIS,
-Οι προτάσεις των από κοινού έργων θα πρέπει να άπτονται μια εκ των ακολούθων ευρωπαϊκού ενδιαφέροντος θεματικών ενοτήτων του CIVIS:

1. Υγεία
  2. Πόλεις, περιφέρειες και κινητικότητες
  3. Κλίμα, περιβάλλον, ενέργεια
  4. Ψηφιακός και τεχνολογικός μετασχηματισμός
  5. Κοινωνία, πολιτισμός και ιστορική κληρονομιά

Η πρόσκληση στοχεύει ιδίως στα εξής:

-Να φέρει σε επαφή Καθηγητές του UNIL με συναδέλφους τους από τα άλλα Πανεπιστήμια του CIVIS για να συζητήσουν ένα θέμα ή/και μια μελλοντική συνεργασία.
-Να ενθαρρύνει την ανάδυση διδακτικών σχεδίων, όπως θερινά ή χειμερινά σχολεία, μικτά εντατικά προγράμματα (BIP) ή άλλες καινοτόμες μορφές εκπαίδευσης υπό την καθοδήγηση μελών ΔΕΠ του UNIL.
-Να δοθεί οικονομική ώθηση σε εκπαιδευτικές δράσεις CIVIS που σκοπεύουν να εμπλέξουν μέλη ΔΕΠ του UNIL.
-Η αρχική χρηματοδότηση θα χρηματοδοτήσει έργα έως το ανώτατο όριο των 8.000 ελβετικών φράγκων – ανάλογα με τον αριθμό των συμμετεχόντων και τη διάρκεια των δραστηριοτήτων (επιστροφή των πραγματικών δαπανών με την προσκόμιση αποδείξεων).

Ποιους αφορά:
Μέλη ΔΕΠ, ΕΔΙΠ, ΕΤΕΠ, ΕΕΠ
Προθεσμία υποβολής αιτήσεων:
έως 30 Μαΐου 2023
Αιτήσεις:
στη Φόρμα
Επικοινωνία: Για τυχόν ερωτήσεις και απορίες, μπορείτε να απευθυνθείτε στην ηλεκτρονική διεύθυνση: civis@unil.ch
Για περαιτέρω ενημέρωσή σας, μπορείτε να ανατρέξετε στο επισυναπτόμενο αρχείο ή να επισκεφθείτε την επίσημη ιστοσελίδα του CIVIS στην κατηγορία Academics and Researchers/Calls for projects and activities.