Την Τετάρτη 8 Φεβρουαρίου, 35 Ινδοί Καθηγητές του Kristu Jayanti College, με επικεφαλής τον Πρόεδρο Fr. Dr. Augustine George και τον Αντιπρόεδρο Fr. Lijo P Thomas, επισκέφτηκαν το ΕΚΠΑ. Κατά τη διάρκεια της επίσκεψής τους, συναντήθηκαν με τον Πρύτανη του ΕΚΠΑ Καθηγητή Μελέτιο-Αθανάσιο Δημόπουλο και κατόπιν ξεναγήθηκαν στο κτήριο.

εικόνα Viber 2023 02 08 14 40 22 544

Στην συνάντηση συμμετείχε ο Αναπλ. Καθηγητής του Τμήματος Θεολογίας του ΕΚΠΑ, Ιωάννης Παναγιωτόπουλος.

Το Kristu Jayanti College είναι ένα αυτόνομο ακαδημαϊκό ίδρυμα που ξεκίνησε το 1999, το οποίο διευθύνουν Καρμελίτες Μοναχοί (Τάγμα των Αδελφών της Παναγίας του Όρους Καρμέλ), το οποίο ανήκει στην Καθολική Εκκλησία. Είναι διαπιστευμένο από το Εθνικό Συμβούλιο Αξιολόγησης και Διαπίστευσης της Ινδίας με βαθμό Α++. Σήμερα στο Πανεπιστήμιο είναι εγγεγραμμένοι περισσότεροι από 10.500 φοιτητές και υπηρετούν περισσότερα από 450 μέλη ΔΕΠ. Το Ίδρυμα προσφέρει 57 προγράμματα σχετικά με την Πληροφορική, τη Διοίκηση, τα Οικονομικά, το Εμπόριο, την Ιστορία, τις Πολιτικές Επιστήμες, την Ψυχολογία, τα Ηλεκτρονικά, τη Φυσική, τα Μαθηματικά, τη Βιοτεχνολογία, τη Βιοχημεία, τη Βιολογία, τη Γενετική, τη Μικροβιολογία, την Κοινωνική Εργασία, την Αγγλική Λογοτεχνία, την Οπτική Επικοινωνία, τη Δημοσιογραφία και άλλα.

εικόνα Viber 2023 02 08 14 45 28 282