Επίσκεψη της Γενικής Διευθύντριας της Δ/νσης Εκπαίδευσης της Ευρωπαϊκής Επιτροπής κ. Θ. Χριστοφίδου στο Ε.Κ.Π.Α.

1645538601323 1

H Γενική Διευθύντρια της Δ/νσης Εκπαίδευσης της Ευρωπαϊκής Επιτροπής κ. Θέμις Χριστοφίδου, συνοδευόμενη από την κ. Ελένη Παλαιολόγου (Επικεφαλής Επικοινωνίας της Κομισιόν στην Αθήνα), επισκέφθηκαν την Τρίτη 22 Φεβρουαρίου 2022 το Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών. Η κ. Χριστοφίδου και η κ. Παλαιολόγου είχαν συνάντηση με τον Πρύτανη του Ε.Κ.Π.Α. καθηγητή Μ.-Α. Δημόπουλο, τον Αντιπρύτανη Ακαδημαϊκών Υποθέσεων και Φοιτητικής Μέριμνας, αρμόδιο για τις Διεθνείς Σχέσεις, καθηγητή Δ. Καραδήμα, και την καθηγήτρια και μέλος της Επιτροπής Διεθνών Σχέσεων κ. Α. Δημοπούλου. Ο Πρύτανης είχε την ευκαιρία να παρουσιάσει συνοπτικά τις δραστηριότητες και τα προγράμματα του Ε.Κ.Π.Α. στο πλαίσιο συμμετοχής στο Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο των Πολιτών CIVIS, ενώ ο Αντιπρύτανης κ. Καραδήμας και η κ. Δημοπούλου (υπεύθυνη για την κινητικότητα για όλα τα Πανεπιστήμια που συμμετέχουν στο CIVIS) παρουσίασαν αναλυτικότερα τις δράσεις του Ευρωπαϊκού Πανεπιστημίου των Πολιτών CIVIS και τα μελλοντικά σχέδια. Ειδικότερα, ο κ. Αντιπρύτανης αναφέρθηκε στο έργο που έχει πραγματοποιηθεί ήδη και στον πρωταγωνιστικό ρόλο του ΕΚΠΑ σύμφωνα με τη νέα πρόταση που θα κατατεθεί στην ΕΕ στo τέλος Μαρτίου 2022, προκειμένου να εγκριθεί η συνέχιση της λειτουργίας του Ευρωπαϊκού Πανεπιστημίου CIVIS. Επίσης, αναφέρθηκε σε δράσεις και ενέργειες στο πλαίσιο του CIVIS σχετικά με την ενδυνάμωση του ρόλου των Κοινωνικών Εταίρων και της σύνδεσης με την κοινωνία των Ιδρυμάτων, καθώς και την ενδυνάμωση της σύνδεσης του CIVIS με τα ιδρύματα της Αφρικής και της Μεσογείου. Στη συνάντηση συμμετείχαν και υπηρεσιακοί παράγοντες του Ε.Κ.Π.Α που εμπλέκονται στην οργάνωση και τις δραστηριότητες του CIVIS.

1645538574541

Η κ. Χριστοφίδου αναφέρθηκε στις πολιτικές ενίσχυσης της Εκπαίδευσης της Ε.Ε., εκφράζοντας τη στήριξή της στο θεσμό των Ευρωπαϊκών Πανεπιστημίων που εισήγαγε η Ευρωπαϊκή Επιτροπή. Ο Πρύτανης του Ε.Κ.Π.Α. κ. Δημόπουλος αναφέρθηκε, επίσης, στις πολιτικές εξωστρέφειας και ενίσχυσης των διεθνών σχέσεων του Ιδρύματος και παρουσίασε το νέο αγγλόφωνο προπτυχιακό πρόγραμμα σπουδών στην Ιατρική από το Ε.Κ.Π.Α., το 2ο αντίστοιχο πρόγραμμα μετά το αγγλόφωνο προπτυχιακό πρόγραμμα σπουδών της Φιλοσοφικής Σχολής, καθώς και τα ξενόγλωσσα προγράμματα μεταπτυχιακών σπουδών του Ε.Κ.Π.Α. Τέλος, ενημέρωσε την κυρία Χριστοφίδου για τις Global CIVIS Days που θα διοργανωθούν από το Ε.Κ.Π.Α. τον Μάιο στην Αθήνα. Ο Πρύτανης του Ε.Κ.Π.Α. αναλαμβάνει από 1/4/2022 την Προεδρεία του Ευρωπαϊκού Πανεπιστημίου των Πολιτών CIVIS.