Επίσκεψη αντιπροσωπείας του Πανεπιστημίου Διεθνών Επιχειρήσεων και Οικονομικών του Πεκίνου (UIBE) στο Ε.Κ.Π.Α.

Την Τετάρτη 5 Ιουνίου 2024, στο Κτίριο των Προπυλαίων του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών (Ε.Κ.Π.Α., Πανεπιστημίου 30), η Καθηγήτρια κ. Σοφία Παπαϊωάννου, Αντιπρύτανις Ακαδημαϊκών Διεθνών Σχέσεων και Εξωστρέφειας, συναντήθηκε με τον Καθηγητή κ. Huang Baoyin, Πρόεδρο της Πανεπιστημιακής Επιτροπής, του Πανεπιστημίου Διεθνών Επιχειρήσεων και Οικονομικών (University of International Business and Economics, UIBE) του Πεκίνου.

uibe

Στη συνάντηση συμμετείχαν, από την πλευρά του Ε.Κ.Π.Α.: ο κ. Ανδρέας Παπανδρέου, Καθηγητής του Τμήματος Οικονομικών Επιστημών, ο κ. Παναγιώτης Πανταζάκος, Καθηγητής του Τμήματος Φιλοσοφίας και ο κ. Δημήτριος Μπάλιος, Αναπληρωτής Καθηγητής του Τμήματος Οικονομικών Επιστημών και από την πλευρά του UIBE: η κ. Huang Wei, Κοσμήτορας Μεταπτυχιακών Σχολών, ο κ. Xing Xiaoqiang, Διευθυντής του Τμήματος Διοίκησης Επιστημονικής Έρευνας, ο κ. Li Xiaomeng, Διευθυντής του Τμήματος Διεθνών Σχέσεων, ο κ. Xu Lei, Αναπληρωτής Διευθυντής του Τμήματος Διδασκαλίας και η κ. Yan Hongwei, Κοσμήτορας του Ιδρύματος «Κομφούκιος».

Με εποικοδομητικό πνεύμα οι δύο αντιπροσωπίες συζήτησαν θέματα που άπτονται των οικονομικών επιστήμων, της διαπολιτισμικής ηθικής, της εταιρικής κοινωνικής ευθύνης, της αειφορίας και της βιώσιμης ανάπτυξης. Σε κλίμα αμοιβαιότητας και συνεργασίας, οι εκπρόσωποι των δύο Πανεπιστημίων εξέφρασαν επιθυμία και διάθεση ενδυνάμωσης των σχέσεων τους.