Την Παρασκευή 18/11/2022 επισκέφθηκαν το Τμήμα Οδοντιατρικής ΕΚΠΑ οι Καθηγητές Alexander Ross Kerr, Clinical Professor, Department of Oral and Maxillofacial Pathology, Radiology & Medicine, New York University College of Dentistry; Diplomate, American Board of Oral Medicine; EAOM Region 6 Representative και Indraneel Bhattacharyya, Professor, Division and Laboratory Director, Oral & Maxillofacial Pathology, Department of Oral & Maxillofacial Diagnostic Sciences, University of Florida College of Dentistry, Gainesville; Diplomate, American Board of Oral and Maxillofacial Pathology, τους οποίους υποδέχθηκε ο Πρόεδρος του Τμήματος, Καθηγητής Στοματολογίας και Διευθυντής Κλινικής Στοματολογίας και Νοσοκομειακής Οδοντιατρικής κ. Νικόλαος Γ. Νικητάκης και η Αντιπρόεδρος Καθηγήτρια Παιδοδοντιατρικής και Διευθύντρια Εργαστηρίου Παιδοδοντιατρικής κ. Σωτηρία Γκιζάνη.

Οι προσκεκλημένοι Καθηγητές , περιηγήθηκαν στις Προπτυχιακές και Μεταπτυχιακές Κλινικές του Τμήματος και ιδιαίτερα την Κλινική της Στοματολογίας και τη Μονάδας Αντιμετώπισης Ογκολογικού Ασθενή, όπου είχαν την ευκαιρία να συνομιλήσουν με μέλη ΔΕΠ καθώς και με προπτυχιακούς και μεταπτυχιακούς φοιτητές.

Ακολούθησαν οι διαλέξεις των προσκεκλημένων Καθηγητών στα μέλη ΔΕΠ και στους μεταπτυχιακούς φοιτητές του Τμήματος, κατά τις οποίες ο Professor Kerr αναφέρθηκε στις ερευνητικές δραστηριότητες στις δυνητικά κακοήθεις διαταραχές του Department of Oral and Maxillofacial Pathology, Radiology & Medicine, New York University College of Dentistry, ενώ ο Professor Bhattacharyya ανέλυσε τις κλινικές και ιστοπαθολογικές ιδιαιτερότητες του ακροχορδονώδους καρκινώματος, ενός σπάνιου υπότυπου ακανθοκυτταρικού καρκινώματος της στοματικής κοιλότητας. Η επίσκεψη ολοκληρώθηκε με την παρουσίαση σεμιναρίου από τους προσκεκλημένους Καθηγητές όπου συζητήθηκαν ενδιαφέρουσες κλινικές και ιστοπαθολογικές περιπτώσεις με τα μέλη ΔΕΠ και τους μεταπτυχιακούς φοιτητές της Κλινικής Στοματολογίας και Νοσοκομειακής Οδοντιατρικής. Εκφράστηκε μεγάλο ενδιαφέρον για εκπαιδευτική και ερευνητική συνεργασία μεταξύ των πανεπιστημίων μας.