Εθελοντική Δράση Φοιτητών & Αποφοίτων Οδοντιατρικής Σχολής ΕΚΠΑ στο Όρoς Σινά

Το χρονικό διάστημα 7 Απριλίου με 7 Μαΐου 2023 τρεις ομάδες τελειόφοιτων και αποφοίτων της Οδοντιατρικής Σχολής ΕΚΠΑ επισκέφθηκαν την Ιερά Μονή Αγίας Αικατερίνης Όρους Σινά και προσέφεραν οδοντιατρική περίθαλψη στους μοναχούς της Μονής καθώς και στους περίοικους Βεδουίνους. Στη Μονή διατηρείται οδοντιατρική κλινική που παρέχει υπηρεσίες στους κατοίκους της περιοχής στα τελευταία 50 χρόνια.

Οι εθελοντές διαμοιράστηκαν σε ομάδες των 6 ατόμων, με την κάθε ομάδα να διαμένει για 10 μέρες στην περιοχή. Τους νέους συναδέλφους συνόδευαν οι απόφοιτοι της Σχολής μας κ. Αναστασία Μόσχου, MSc Δημόσιας Υγείας, διδάκτορας Ορθοδοντικής ΕΚΠΑ, η οποία παρέχει εθελοντικές υπηρεσίες στη Μονή σε ετήσια βάση από το 1992 και ο κ. Κωνσταντίνος Λιανός, MSc, εξειδικευθείς στην Προσθετική (University of N. Carolina at Chapel Hill, USA).

Στις εθελοντικές ομάδες συμμετείχαν οι φοιτητές Ανδρέας, Βούρτσης, Γιώργος Νικολέλης, Μαρία Χανιώτη και οι απόφοιτοι Κορίνα Μοστιόγλου, Μαρία Λιανού, Ιωάννης Χασιώτης, Αικατερίνη Αποστολάκη, Ελένη Καψή, Κυριακή Χατζηχαμπή, Ελισάβετ Μαντουδάκη, Βασίλης Τούντας, Ιωάννα Μήτσικα, Αγγελική Τσαντήρη, Σπύρος Γιδάς και Φίλιππος Ιακωβίδης.

Οι δράσεις αυτές θα συνεχιστούν και στο προσεχές μέλλον με την αμέριστη υποστήριξη της Οδοντιατρικής Σχολής ΕΚΠΑ και των αποφοίτων της που στηρίζουν διαχρονικά τις ανάγκες της Κοινωνίας τόσο σε τοπικό όσο και σε ευρύτερο επίπεδο.

Ακολουθεί φωτογραφικό υλικό: