Τελετή υποδοχής πρωτοετών φοιτητών της Θεολογικής Σχολής του ΕΚΠΑ και Χριστουγεννιάτικο Φιλανθρωπικό Bazaar

Πραγματοποιήθηκε, την Τρίτη 7 Δεκεμβρίου 2021, η τελετή υποδοχής των πρωτοετών φοιτητριών και φοιτητών της Θεολογικής Σχολής του ΕΚΠΑ για το ακαδημαϊκό έτος 2021-2022.

263737463 4728814467229636 7673843470174209511 n

Στην εκδήλωση παρευρέθηκαν ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Ωρεών κ. Φιλόθεος ως εκπρόσωπος του Μακαριωτάτου Αρχιεπισκόπου Αθηνών και πάσης Ελλάδος κ. Ιερωνύμου, ο Πρύτανης του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών κ. Μελέτιος – Αθανάσιος Δημόπουλος, ο Κοσμήτορας της Θεολογικής Σχολής Αθηνών κ. Χρήστος Καραγιάννης, οι Πρόεδροι των δύο Τμημάτων Σεβ. Μητροπολίτης Κρήνης και Έξαρχος Μελίτης κ. Κύριλλος Κατερέλος και η κ. Ιωάννα Στουφή – Πουλημένου, ο Διευθυντής της Μ.Κ.Ο. «Αποστολή» κ. Κωστής Δήμτσας, ο Κοσμήτορας της Σχολής Θετικών Επιστημών κ. Ιωάννης Εμμανουήλ, ο Πρόεδρος της Εταιρείας Διαχειρίσεως και Αξιοποιήσεως της περιουσίας του Πανεπιστημίου Αθηνών κ. Νικόλαος Θωμαΐδης, το διδακτικό και διοικητικό προσωπικό και πλήθος φοιτητών.

Στην προσφώνησή του, ο Πρύτανης του ΕΚΠΑ, Καθηγητής Μελέτιος-Αθανάσιος Δημόπουλος ανέφερε μεταξύ άλλων και τα εξής:

Σας καλωσορίζουμε στο Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστημιακό Αθηνών και σας ευχόμεθα καλές και καρποφόρες θεολογικές σπουδές, σε ένα Πανεπιστήμιο που ευνοεί και προωθεί τον διεπιστημονικό διάλογο και αξιολογεί θετικά τη συμβολή της Θεολογικής Σχολής σ’ αυτόν.

[…]

Εύχομαι σε όλες και όλους σας καλή και πλούσια σε καρπούς ακαδημαϊκή χρονιά, με υγεία και αγάπη για τον πλησίον!”

Στο περιθώριο της τελετής πραγματοποιήθηκαν και τα εγκαίνια του χριστουγεννιάτικου φιλανθρωπικού bazaar, που διοργανώνει η Μ.Κ.Ο «Αποστολή» σε συνεργασία με το Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο στον ανακαινισμένο Β΄ όροφο της Θεολογικής Σχολής Αθηνών. Πρόκειται για μία εξαιρετική πρωτοβουλία δύο εγνωσμένου κύρους φορέων που σκοπό έχει να συνδράμει τους αδύναμους συμπολίτες μας εν όψει της εορτής των Χριστουγέννων.

Ο Πρύτανης του ΕΚΠΑ, Καθηγητής Μελέτιος-Αθανάσιος Δημόπουλος, στο χαιρετισμό του ανέφερε μεταξύ άλλων και τα εξής:

Μένουμε, όμως, πάντα πιστοί σε αυτό που μας δίδαξε ο Απόστολος και Ευαγγελιστής Ιωάννης:

«Ὁ Θεὸς ἀγάπη ἐστί, καὶ ὁ μένων ἐν τῇ ἀγάπῃ ἐν τῷ Θεῷ μένει καὶ ὁ Θεὸς ἐν αὐτῷ».

Γι’ αυτό και με χαρά συμμετέχουμε και στηρίζουμε το Χριστουγεννιάτικο bazaar του Φιλανθρωπικού Οργανισμού «Αποστολή» της Ιεράς Αρχιεπισκοπής Αθηνών.

Εκφράζουμε την πίστη και τη στήριξή μας στο πολυδιάστατο έργο της «ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ». Η Θεολογική Σχολή και το Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών στηρίζουν πάντα τέτοιες δράσεις”.

Μία σειρά από βιβλία, βιολογικά και παραδοσιακά προϊόντα, χριστουγεννιάτικα είδη, ενδύματα, υποδήματα και αρώματα – καλλυντικά μαζί με δημιουργίες των κέντρων δημιουργικής απασχόλησης παιδιών αποτελούν μία πλούσια συλλογή, η οποία δεν απευθύνεται αποκλειστικά στην πανεπιστημιακή κοινότητα του ΕΚΠΑ, αλλά σε όλους όσοι ενδιαφέρονται να συνδράμουν το έργο της Μ.Κ.Ο. Αποστολή και του ΕΚΠΑ για την ανακούφιση των οικονομικά και κοινωνικά αδυνάτων.

Δείτε επίσης: https://deantheol.uoa.gr/anakoinoseis_kai_ekdiloseis/proboli_ekdilosis/christoygenniatiko_filanthropiko_bazaar_sti_theologiki_scholi_athinon_apo_tin_mko_apostoli_se_synerg/