Υποδοχή μεταπτυχιακών φοιτητών “LL.M. in International and European Law” – Νομική Σχολή Ε.Κ.Π.Α.

Στις 26 Σεπτεμβρίου 2024 στο Πολιτιστικό Κέντρο του ΕΚΠΑ «Κωστής Παλαμάς» πραγματοποιήθηκε με μεγάλη επιτυχία η τελετή υποδοχής των μεταπτυχιακών φοιτητών 2024-2025 του αγγλόφωνου ΠΜΣ της Νομικής Σχολής ΕΚΠΑ «LL.M.  in International  and European  Law». Στόχος ήταν να εξοικειωθούν οι φοιτητές με το νέο ακαδημαϊκό περιβάλλον, να συναντήσουν και να συνομιλήσουν με τους διδάσκοντες και να λάβουν άμεσες πληροφορίες σχετικά με πρόγραμμα σπουδών. Σημειώνεται ότι, φέτος υποβλήθηκαν πάνω από 150 αιτήσεις για τις 50 θέσεις του Προγράμματος και καλύφθηκαν όλες με φοιτητές, από τους οποίους οι 22 είναι αλλοδαποί προερχόμενοι από 13 χώρες (Γερμανία, Γαλλία, Ιταλία, Φινλανδία, Νορβηγία, Ουγγαρία, Ηνωμένο Βασίλειο, Αυστραλία, Η.Π.Α., Ιορδανία, Ινδία, Αργεντινή, Τουρκία).

24 25 welcome ceremony 2

Η Διευθύντρια του Προγράμματος Καθηγήτρια Μαρία Γαβουνέλη, ο πρώην Κοσμήτορας της Σχολής και πρώην Πρόεδρος του Ευρωπαϊκού Δικαστηρίου Δικαιωμάτων του Ανθρώπου Καθηγητής Λίνος-Αλέξανδρος Σισιλιάνος, ο Αναπληρωτής Κοσμήτορας της Νομικής Σχολής Αναπλ. Καθηγητής Γιώργος Κυριακόπουλος, η Αναπλ. Καθηγήτρια Ρεβέκκα-Εμμανουέλα Παπαδοπούλου, ο Αναπλ. Καθηγητής Μανώλης Περάκης, ο Επίκ. Καθηγητής Αναστάσιος Γουργουρίνης και η Αφυπ. Επίκ. Καθηγήτρια Μεταξία Κουσκουνά, καλωσόρισαν τους φοιτητές και εστίασαν στην φοιτητοκεντρική προσέγγιση του Προγράμματος, παρουσιάζοντας τις δύο ειδικεύσεις «Public International Law» και «European Union Law».

24 25 welcome ceremony 1

Τόνισαν δε, ότι το πρόγραμμα δεν περιορίζεται μόνο σε θεωρητικά μαθήματα, αλλά περιλαμβάνει διαλέξεις από διακεκριμένους επιστήμονες διεθνείς επιστήμονες καθώς και σεμιναριακά μαθήματα σε επίκαιρα και εξειδικευμένα θέματα διεθνούς και ευρωπαϊκού δικαίου, που προσφέρουν στους φοιτητές πολύτιμες γνώσεις και δεξιότητες.

24 25 welcome ceremony 324 25 welcome ceremony 4

Η τελετή έκλεισε με ελαφρύ μπουφέ που έδωσε τη δυνατότητα χαλαρής συζήτησης και γνωριμίας μεταξύ των φοιτητών και των διδασκόντων, καθώς και των συνεργατών του Προγράμματος.

csm 24 25 welcome ceremony 5 3854b9ecab