10ο Πανελλήνιο Συνέδριο Ιατρικής Βιοχημείας – 6ο Συμπόσιο Εργαστηριακής Αιματολογίας & Αιμοδοσίας [11-13/04/2024]

Η Ελληνική Εταιρεία Ιατρικής Βιοχημείας συνδιοργανώνει με την Ελληνική Εταιρεία Εργαστηριακής Αιματολογίας & Αιμοδοσίας, το 10ο Πανελλήνιο Συνέδριο Ιατρικής Βιοχημείας / 6ο Συμπόσιο Εργαστηριακής Αιματολογίας & Αιμοδοσίας, που θα πραγματοποιηθεί, υπό την Αιγίδα της Ιατρικής Σχολής του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, με υβριδικό τρόπο, κατά το χρονικό διάστημα 11-13 Απριλίου 2024.

Στο Δ.Σ. της Ελληνικής Εταιρείας Ιατρικής Βιοχημείας συμμετέχουν, μεταξύ άλλων, και τρία μέλη Δ.Ε.Π. της Ιατρικής Σχολής του Ε.Κ.Π.Α., η Καθηγήτρια Κλινικής Βιοχημείας κ. Μαριάννα Νταλαμάγκα (Πρόεδρος), η Καθηγήτρια Βιολογικής Χημείας κ. Αγγελική Παπαπαναγιώτου (Μέλος) και ο Επίκουρος Καθηγητής Κλινικής Βιοχημείας – Ιατρικής Χημείας κ. Αντώνης Γαργαλιώνης (Ταμίας).

Μεταξύ άλλων θα αναπτυχθούν επίκαιρα, ενδιαφέροντα και χρήσιμα θέματα Ιατρικής Βιοχημείας όπως:

• Προβλήματα και προκλήσεις στην ανάλυση και αξιολόγηση των ορμονικών προσδιορισμών
  • Σύγχρονοι βιοδείκτες σε διάφορα νοσήματα (Σακχαρώδη Διαβήτη, κακοήθειες, καρδιακή ανεπάρκεια, μη αλκοολική λιπώδη διήθηση του ήπατος, κυστική ίνωση, ψωριασική νόσο, κ.α)
  • Σύγχρονοι βιοδείκτες στη Γυναικολογία-Μαιευτική
  • Σύγχρονοι βιοχημικοί δείκτες οστικού μεταβολισμού
  • Εκτίμηση του πολυγονιδιακού κινδύνου νοσημάτων
  • Καρκίνος και κυτταρικός μεταβολισμός
  • Επικαιροποιημένο πρότυπο ISO 15189:2022 με έμφαση στην παρουσίαση και ερμηνεία των απαιτήσεων του για εφαρμογή σε κλινικά εργαστήρια
  • Νεότερες εξελίξεις στον Σακχαρώδη Διαβήτη και την Παχυσαρκία
  • Σύγχρονα προβλήματα και προκλήσεις στην ενασχόληση με την Εργαστηριακή Ιατρική και την έρευνα
  • Mind Diet: Η διατροφή για την καλή εγκεφαλική λειτουργία
από έως