Ολοκληρώθηκαν οι εργασίες του 21ου Διεθνούς Συμποσίου Βιοϊατρικής Απεικόνισης με τη συμμετοχή διακεκριμένων μελών Δ.Ε.Π. του Ε.Κ.Π.Α.

Με ιδιαίτερη επιτυχία, και εντυπωσιακή συμμετοχή πλέον των 1500 συνέδρων από 49 χώρες, ολοκληρώθηκαν οι εργασίες του 21ου Διεθνούς Συμποσίου Βιοϊατρικής Απεικόνισης, που πραγματοποιήθηκε στις 27-30 Μαΐου 2024, στο Διεθνές Συνεδριακό Κέντρο του Μεγάρου Μουσικής Αθηνών.

photo3 Gorgoulis ISBI2024 clinical oncology

Το επιστημονικό αυτό γεγονός είναι από τα σημαντικότερα σε θέματα Βιοϊατρικής Μηχανικής και Επιστήμης, με έμφαση στην Ιατρική Απεικόνιση, και διοργανώνεται από το Ινστιτούτο Ηλεκτρολόγων και Ηλεκτρονικών Μηχανικών (Institute of Electrical and Electronic Engineers – IEEE), που αποτελεί τη μεγαλύτερη τεχνολογική επαγγελματική οργάνωση παγκοσμίως.

Σε αυτό το συνέδριο συζητούνται θέματα που καλύπτουν όλο το φάσμα της Βιοϊατρικής Απεικόνισης, από προηγμένες υπολογιστικές μεθόδους για τη δημιουργίας των εικόνων έως καινοτόμες κλινικές εφαρμογές. Στη φετινή διοργάνωση, ειδικότερα, αναδείχθηκε ο καταλυτικός ρόλος της τεχνητής νοημοσύνης σε όλες τις πτυχές της Βιοϊατρικής Απεικόνισης.

Από την Ιατρική Σχολή του Ε.Κ.Π.Α., η Αναπληρώτρια Καθηγήτρια κ. Σπυρέττα Γολεμάτη, ως πρόεδρος της επιτροπής του επιστημονικού προγράμματος, συντόνισε την παρουσίαση πλέον των 1000 εργασιών που έγιναν δεκτές μετά από κρίση, ενώ η Αναπληρώτρια Καθηγήτρια κ. Καλλιόπη (Πόλα) Πλατώνη συμμετείχε στην οργανωτική επιτροπή. Ο Καθηγητής κ. Βασίλης Γοργούλης ήταν κεντρικός ομιλητής σε μία από τις δύο κλινικές συνεδρίες με θέμα την απεικόνιση και την τεχνητή νοημοσύνη στην Ογκολογία, ενώ ο Καθηγητής κ. Αλέξης Κελέκης συμμετείχε σε στρογγυλό τραπέζι με θέμα τις προκλήσεις και τις προοπτικές της τεχνητής νοημοσύνης στην κλινική πράξη.

Δείτε περισσότερες πληροφορίες: https://biomedicalimaging.org/2024/.

photo2 Kelekis ISBI2024 AIpanel 1