Πρόσκληση στο 3ο Φοιτητικό Σκακιστικό Διαδικτυακό Τουρνουά Ε.Κ.Π.Α. [14/06/2024]

Το  Σκακιστικό Τμήμα του Πανεπιστημιακού Γυμναστηρίου της Διεύθυνσης Φοιτητικής Μέριμνας Ε.Κ.Π.Α. οργανώνει το 3ο Φοιτητικό Σκακιστικό Διαδικτυακό Τουρνουά Ε.Κ.Π.Α. την Παρασκευή 14 Ιουνίου 2024, ώρα 7-9 μ.μ.

Το Φιλικό διαδικτυακό τουρνουά τύπου Arena απευθύνεται σε όλα τα μέλη της Σκακιστικής Ομάδας του Ε.Κ.Π.Α. (φοιτητές και φοιτήτριες του Ε.Κ.Π.Α.). Για τη συμμετοχή στη σκακιστική ομάδα απαιτείται εγγραφή στην ομάδα του Ε.Κ.Π.Α. στην πλατφόρμα lichess (στη διεύθυνση: lichess.org/team/G0pQjtOZ), πληροφορίες στο e-mail: gkara@uoa.gr.

Χρόνος Σκέψης: 3′ + 2″ ανά κίνηση.
Σύνδεσμος Τουρνουά: lichess.org/tournament/pM7HwFe5.

Στο τουρνουά έχουν δικαίωμα συμμετοχής όλοι οι φοιτητές και οι φοιτήτριες του Ε.Κ.Π.Α. (προπτυχιακοί, μεταπτυχιακοί και διδακτορικοί).

Υπεύθυνες καθηγήτριες του τμήματος σκακιού και των αγώνων είναι η κ. Γεωργία Καραγιάννη και η κ. Κατερίνα-Ευαγγελία Κυριάκου, ενώ ο Αντιπρύτανης Φοιτητικής Μέριμνας και Διοικητικών Υπηρεσιών Καθηγητής κ. Ευστάθιος Ευσταθόπουλος, ο οποίος είναι ταυτόχρονα και Πρόεδρος της Ελληνικής Σκακιστικής Ομοσπονδίας, υποστηρίζει κάθε προσπάθεια εξέλιξης και διεύρυνσης των προσφερόμενων σκακιστικών δραστηριοτήτων προς τους φοιτητές, τονίζοντας την πολύπλευρη παιδαγωγική αξία του σκακιού.

Το Πανεπιστημιακό Γυμναστήριο και οι αθλητικές εγκαταστάσεις του στην Πανεπιστημιούπολη, στα Άνω Ιλίσια είναι στη διάθεση όλων των φοιτητών και φοιτητριών του Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών και παρέχονται εντελώς ΔΩΡΕΑΝ.

Οι συμμετέχοντες φοιτητές και οι συμμετέχουσες φοιτήτριες των ποικίλων δραστηριοτήτων που προσφέρονται στο Πανεπιστημιακό Γυμναστήριο, μπορούν να πλαισιώσουν τις αντιπροσωπευτικές αγωνιστικές ομάδες του Τμήματος, της Σχολής τους ή και του Πανεπιστημίου και να συμμετέχουν κατά τη διάρκεια του ακαδημαϊκού έτους σε εσωτερικά, πανελλήνια, διαπανεπιστημιακά και διεθνή φοιτητικά τουρνουά και πρωταθλήματα.

Επικοινωνία:

Διεύθυνση: οδός Αγγελικής Παναγιωτάτου, έναντι Γ’ ΦΕΠΑ,  δίπλα από τη βιβλιοθήκη ΙΦΕ (πρώην ΜΙΘΕ), Άνω Ιλίσια-Πανεπιστημιούπολη (Εσωτερικό λεωφορείο 250, 7η στάση Πανεπιστημιούπολης προς έξοδο Ούλωφ Πάλμε ή 1η στάση από Ούλωφ Πάλμε).

Πληροφορίες στα τηλέφωνα: 210-727 5551, 210-727 5557, 210-727 5560 και 210-727 5549.

Scheduled Πανεπιστημιακή Κοινότητα Παρουσιάσεις