Ολοκληρώθηκε το Σάββατο, 8 Ιουλίου 2023 το 44ο Συνέδριο του Διεθνούς Ινστιτούτου Ιβηροαμερικανικής Λογοτεχνίας (Instituto Internacional de la Literatura Iberoamericana -IILI-), του μεγαλύτερου οργανισμού παγκοσμίως για τη λογοτεχνία και τον πολιτισμό της Λατινικής Αμερικής, με έδρα το Πανεπιστήμιο του Pittsburgh, στις ΗΠΑ. Το Συνέδριο με τίτλο «Διεπιστημονικές συναντήσεις» διοργάνωσε το Τμήμα Ισπανικής Γλώσσας και Φιλολογίας του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών.

iilli At 180

Την Τελετή έναρξης του Συνεδρίου (05/07/2023) παρακολούθησαν πλέον των 400 ομιλητών, ερευνητών και φοιτητών από όλο τον κόσμο και τίμησαν με την παρουσία τους Πρέσβεις από 5 χώρες της Λατινικής Αμερικής (Μεξικό, Αργεντινή, Χιλή, Περού και Παναμά) καθώς και εκπρόσωποι διπλωματικών αντιπροσωπιών άλλων χωρών της Λατινικής Αμερικής και της Ισπανίας.

Την τελετή προσφώνησε ο Πρύτανης του Πανεπιστημίου Αθηνών, Καθ. κ. Μελέτιος-Αθανάσιος Δημόπουλος, ενώ χαιρετισμό απηύθυναν ο Αντιπρύτανης Φοιτητικής Μέριμνας, Καθ. κ. Δημήτριος Καραδήμας, ο Κοσμήτορας της Φιλοσοφικής Σχολής, Καθ. κ. Αχιλλέας Χαλδαιάκης, ο Πρόεδρος του IILI, Καθηγητής του College University of New York κ. Fernando Degiovanni, η Επίτιμη Πρόεδρος του Συνεδρίου, Ομοτ. Καθ. κα Ευθυμία Πανδή Παυλάκη, η Πρόεδρος του Τμήματος Ισπανικής Γλώσσας και Φιλολογίας Καθ. κα Ανθή Παπαγεωργίου και ο Πρόεδρος της Οργανωτικής Επιτροπής, Καθ. κ. Δημήτριος Δρόσος. Εκ μέρους του Διπλωματικού Σώματος χαιρέτησε τη διοργάνωση η Κοσμήτορας των Πρέσβεων των Χωρών της Λατινικής Αμερικής και Καραϊβικής στην Ελλάδα, η Πρέσβης του Παναμά, κα Julie Lymberópulos Cosiori.

iilli At 182

Κατά την 4ήμερη διάρκεια του Συνεδρίου πραγματοποιήθηκαν 122 συνεδρίες στις φιλόξενες αίθουσες του Διδασκαλείου της Νέας Ελληνικής Γλώσσας. Στο Συνέδριο συμμετείχαν περισσότεροι από 600 επιστήμονες διεθνούς κύρους και ερευνητές από πάνω από 30 χώρες της Ευρώπης, Βόρειας και Νότιας Αμερικής, Ασίας και Αφρικής. Ο μεγάλος αριθμός συμμετεχόντων έχει ιδιαίτερη σημασία για τη διεθνοποίηση του Τμήματος και του Πανεπιστημίου Αθηνών αλλά και για την ενίσχυση του συνεδριακού τουρισμού με την προσέλκυση ενός σημαντικού αριθμού επισκεπτών στη χώρα μας από διάφορα μέρη του κόσμου.

Στόχος του Συνεδρίου αποτέλεσε η  διεπιστημονική προσέγγιση της λογοτεχνίας της Λατινικής Αμερικής και της Καραϊβικής (λογοτεχνία και ιστορία, επιστήμη, οικονομία, πολιτική και κοινωνία). Οι συμμετέχοντες κλήθηκαν να διασχίσουν τα σύνορα των επιστημών, να αναζητήσουν νέες μεθόδους και εργαλεία σε διαφορετικούς τομείς και να χτίσουν διεπιστημονικές γέφυρες, συμβάλλοντας στην εξέλιξη της γνώσης. Η διεξαγωγή του σημαντικού αυτού Συνεδρίου –ίσως η σημαντικότερη συνάντηση της χρονιάς στα θέματα των επιστημών της Λατινικής Αμερικής- συνέτεινε στην προώθηση της έρευνας καθώς και την ενίσχυση των σχέσεων μεταξύ ακαδημαϊκών ομάδων που βρίσκονται σε διάφορα μέρη του πλανήτη μας.

iilli At 292

Η εμπιστοσύνη, που επέδειξε το Instituto Internacional de la Literatura Iberoamericana στο Τμήμα Ισπανικής Γλώσσας και Φιλολογίας με την ανάθεση της διοργάνωσης του 44ου συνεδρίου του, αποτελεί έμπρακτη απόδειξη της αναγνώρισης της έρευνας και της προαγωγής της γνώσης στον τομέα της Λατινοαμερικανικής Λογοτεχνίας και Πολιτισμού που παράγεται στη χώρα μας και ιδιαίτερη τιμή και καταξίωση τόσο του Τμήματος Ισπανικής Γλώσσας και Φιλολογίας του ΕΚΠΑ, όσο και του Προέδρου του Συνεδρίου.

Το Συνέδριο ολοκληρώθηκε το Σάββατο, 8 Ιουλίου 2023 με ρεσιτάλ Λατινοαμερικανικής Μουσικής από την Σοπράνο και απόφοιτη του Προγράμματος Μεταπτυχιακών Σπουδών του Τμήματος Ισπανικής Γλώσσας και Φιλολογίας, κα Άντα Αθανασοπούλου και την προκήρυξη από το Πρόεδρο του Συνεδρίου Καθ. Δ. Δρόσο της επόμενης έδρας του σημαντικού αυτού γεγονότος για το 2025: το Pontificia Universidad Católica de Perú, στη Λίμα του Περού.