Δράσεις του Εργαστηρίου Ιταλικής Ιστορίας και Ιστοριογραφίας του Τμήματος Ιταλικής Γλώσσας και Φιλολογίας

Το Εργαστήριο Ιταλικής Ιστορίας και Ιστοριογραφίας του Τμήματος Ιταλικής Γλώσσας και Φιλολογίας συμμετείχε ως συνδιοργανωτής στο 12ο Διεθνές Συνέδριο «Venezia e l’Europa Orientale tra il tardo Medioevo e l’Età moderna».

Το συνέδριο πραγματοποιήθηκε από το Istituto Romeno di Cultura e Ricerca Umanistica της Βενετίας με τη συνεργασία, επίσης, του Centro di Studi Interdisciplinari «Silviu Dragomir» του Πανεπιστημίου της Oradea και του Κρατικού Πανεπιστημίου της Μολδαβίας (Κισινάου). Το συνέδριο έλαβε χώρα από τις 25 έως τις 27 Απριλίου 2024 στο Palazzo Correr, έδρα του Istituto Romeno di Cultura e Ricerca Umanistica, Cannaregio 2214, 30121 Venezia (VE).

Locandina XII Convegno Venezia e lEuropa Orientale tra il tardo Medioevo e lEta moderna 25–27 aprile 2024 min
Programma pieghevole XII Convegno Venezia e lEuropa Orientale tra il tardo Medioevo e lEta moderna 25–27 aprile 2024