Η Σύνοδος των Πρυτάνεων του Ευρωπαϊκού Πανεπιστημίου CIVIS στην Αθήνα υπό την Προεδρία του ΕΚΠΑ

Με επιτυχία διεξήχθη την Τετάρτη 7 Σεπτεμβρίου 2022 και ώρες 10.00 π.μ. -13.00 μ.μ. στο κτήριο Κωστής Παλαμάς του ΕΚΠΑ, η σύσκεψη της Συνόδου των Πρυτάνεων του Ευρωπαϊκού Πανεπιστημίου του CIVIS, υπό την Προεδρία του ΕΚΠΑ. Το ΕΚΠΑ είχε την Προεδρία του Συμβουλίου των Πρυτάνεων από την 1η Απριλίου 2022 έως και τον Σεπτέμβριο του 2022, όπου ολοκληρώνεται και η πρώτη φάση λειτουργίας του CIVIS.

civis central 20220907

civis 0003 20220907

Η Σύνοδος των Πρυτάνεων των 10 μελών του Ευρωπαϊκού Πανεπιστημίου  CIVIS πραγματοποιήθηκε παρουσία του Πρύτανη του ΕΚΠΑ και Προεδρεύοντος του CIVIS κ. Δημόπουλου, του Αντιπρύτανη Ακαδημαϊκών Υποθέσεων και Φοιτητικής Μέριμνας και Επιστημονικού Υπευθύνου του CIVIS στο ΕΚΠΑ κ. Καραδήμα και των Πρυτάνεων του Συμβουλίου από τα υπόλοιπα ιδρύματα της συμμαχίας. Στη σύσκεψη συμμετείχαν εκ μέρους του ΕΚΠΑ η κ. Δημοπούλου, Αναπληρώτρια Καθηγήτρια της Ιστορίας του Δικαίου της Νομικής Σχολής του ΕΚΠΑ και Συντονίστρια της Κινητικότητας- Mobility Leader για το CIVIS στο ΕΚΠΑ, η κ. Αποστόλου, Αναπληρώτρια Καθηγήτρια Γαλλικής Πολιτιστικής Ιστορίας της Φιλοσοφικής Σχολής του ΕΚΠΑ, Υπεύθυνη για τον συντονισμό των ακαδημαϊκών που συμμετέχουν στα  Πακέτα Εργασίας του CIVIS  και ο κ. Αντωνίου Αdministrative Project Manager για το CIVIS στο ΕΚΠΑ). Κατά την έναρξη της συνάντησης, ο κ. Πρύτανης καλωσόρισε τους συμμετέχοντες και τόνισε ιδιαίτερα τη σημασία του έργου που επιτελείται στο πλαίσιο του CIVIS. Στη συνέχεια, η συζήτηση επικεντρώθηκε κυρίως στα επόμενα βήματα του CIVIS και η Σύνοδος εξέτασε μεταξύ άλλων, ζητήματα όπως:  την έγκριση και την έναρξη της λειτουργίας της θεματικής ενότητας ευρωπαϊκού ενδιαφέροντος Hub 5 με τίτλο: «Ψηφιακός και Τεχνολογικός Μετασχηματισμός» για την ανάπτυξη κοινών εκπαιδευτικών και ερευνητικών δράσεων στο πεδίο αυτό. Επιπροσθέτως πραγματοποιήθηκε παρουσίαση της αναφοράς- αξιολόγησης του εξωτερικού αξιολογητή, όπου διαφαίνεται στο σύνολό της η επιτυχής λειτουργία του CIVIS κατά την πρώτη φάση λειτουργίας του, η προετοιμασία και τα επόμενα βήματα για την επίσημη έναρξη της δεύτερης περιόδου λειτουργίας του CIVIS 2 έπειτα από έγκριση της Ε.Ε για επέκταση της χρηματοδότησης του για άλλα 4 χρόνια στο πλαίσιο του Erasmus+ και της Πρωτοβουλίας για τα Ευρωπαϊκά Πανεπιστήμια. Τέλος, εξίσου σημαντική είναι η απόφαση να συμμετέχει το Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο του CIVIS σε προκήρυξη της Ε.Ε. για τη διαμόρφωση κοινών ευρωπαϊκών προγραμμάτων και πτυχίων.

civis 0001 20220907

Κατά τη δεύτερη φάση λειτουργίας του CIVIS, με απόφαση Συμβουλίου των Πρυτάνεων (BoR), το ΕΚΠΑ ανέλαβε τη διεύθυνση του Πακέτου Εργασίας- WP9 με θέμα «Civis Educational Οffer: Bachelor and Master Level».  Επιπλέον, το ΕΚΠΑ θα συνδιευθύνει το Πακέτο Εργασίας- WP13 που αφορά στο «Impact and Dissemination» μαζί με το Πανεπιστήμιο των Βρυξελλών και το Πανεπιστήμιο του Βουκουρεστίου. Tο ΕΚΠΑ θα συμμετέχει, επίσης, σε όλες τις ομάδες εργασίας και τις δράσεις των WPs που βρίσκονται υπό τη διεύθυνση των άλλων Πανεπιστημίων.

civis 20220907

Το ΕΚΠΑ είναι ιδρυτικό μέλος του Ευρωπαϊκού Πανεπιστημίου του CIVISαπό το 2019. Τα δέκα Πανεπιστήμιαπου αποτελούν τα μέλη του «Ευρωπαϊκού Πανεπιστημίου» με τον τίτλο CIVIS είναι: το Πανεπιστήμιο Aix-Marseille (Aix en-Provence and Marseille, Γαλλία), το Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών (Αθήνα, Ελλάδα) το Ελεύθερο Πανεπιστήμιο των Βρυξελλών, Université Libre de Bruxelles (Βρυξέλλες, Βέλγιο), το Πανεπιστήμιο του Βουκουρεστίου, Universitatea din București (Βουκουρέστι, Ρουμανία), το Αυτόνομο Πανεπιστήμιο της Μαδρίτης, Universidad Autónoma de Madrid (Μαδρίτη, Ισπανία), το Πανεπιστήμιο Sapienza της Ρώμης, Sapienza Università di Roma (Ρώμη, Ιταλία), το Πανεπιστήμιο της Στοκχόλμης, Stockholms Universitet (Στοκχόλμη, Σουηδία), το Eberhard-Karls-Universität Tübingen (Γερμανία) και το Πανεπιστήμιο του Σάλτσμπουργκ, Paris Lodron Universität Salzburg (Σάλτσμπουργκ, Αυστρία). Ως συνδεδεμένο μέλος στο CIVIS συμμετέχει το Πανεπιστήμιο της Γλασκώβης, University of Glasgow (Γλασκώβη, Ηνωμ. Βασίλειο). Όλα τα μέλη του Ευρωπαϊκού Πανεπιστημίου του CIVIS αποτελούν κορυφαία Πανεπιστήμια- Ιδρύματα Ανώτατης Εκπαίδευσης και Έρευνας που δραστηριοποιούνται σε ένα ευρύ φάσμα θεματικών και επιστημονικών πεδίων. Συνδυάζουν την αριστεία στη διδασκαλία και την έρευνα, με τη δέσμευση για την υπεράσπιση των ακαδημαϊκών αξιών και την ενεργό συμμετοχή των πολιτών.