Βράβευση του Αν. Καθηγητή του Ε.Κ.Π.Α. Aρχιμανδρίτη π. Αριστάρχου Γκρέκα από το Ίδρυμα Προαγωγής Δημοσιογραφίας «Αθανάσιου Γεωργίου Μπότση»

Σημαντική αναγνώριση για το έργο του Τμήματος Θεολογίας της Θεολογικής Σχολής του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών αποτελεί η βράβευση του Αναπληρωτή Καθηγητή Πανοσιολoγιώτατου Aρχιμανδρίτη π. Αριστάρχου Γκρέκα και Κληρικού της Ιεράς Αρχιεπισκοπής Αθηνών, στα Βραβεία του Ιδρύματος Προαγωγής Δημοσιογραφίας, «Αθανάσιου Γεωργίου Μπότση».

csm PROEDROS DHMOKR PATD9669 8731165900

Το Διοικητικό Συμβούλιο του Ιδρύματος απένειμε το «Βραβείο Δημοσιογραφίας και Τεχνολογίας, Γιώργος Καραγιάννης» με χορηγό το Ευρωπαϊκό Ινστιτούτο Επικοινωνίας (ECI), για το ερευνητικό του έργο στους τομείς της Τεχνητής Νοημοσύνης και του Ανθρωπισμού. Το Βραβείο επέδωσε στον Aρχιμ. π. Αρίσταρχο Γκρέκα ο Γενικός Γραμματέας Επικοινωνίας και Ενημέρωσης, Δρ. Δημήτριος Γαλαμάτης.

Η 38η απονομή των δημοσιογραφικών βραβείων και τιμητικών διακρίσεων πραγματοποιήθηκε στο Ζάππειο Μέγαρο την 20η Μαΐου 2024, με την παρουσία και την επίδοση Βραβείων της Προέδρου της Ελληνικής Δημοκρατίας, κ. Αικατερίνης Σακελλαροπούλου, εκπροσώπου του Μακαριωτάτου Αρχιεπισκόπου Αθηνών και πάσης Ελλάδος κ. Ιερωνύμου και εκπροσώπων των κοινοβουλευτικών κομμάτων. Ο Πρόεδρος του Τμήματος Καθηγητής κ. Δημήτριος Μόσχος και οι συνάδελφοι του π. Αριστάρχου εύχονται και άλλες διακρίσεις και σε άλλα μέλη Δ.Ε.Π. επ’ αγαθώ του Πανεπιστημίου και της θεολογίας.