Εγκαινιάστηκε η πλατφόρμα ραντεβού για τους αιμοδότες του «Αιμοδοσία 365» του Ε.Κ.Π.Α. Πιο συγκεκριμένα, τα πληρώματα του Κρυμμένου Θησαυρού του Πατρινού Καρναβαλιού υποδέχτηκαν την Τετάρτη 14 Φεβρουαρίου με μια διαφορετική δράση αγάπης προγραμματίζοντας τα ραντεβού τους μέσα από την πλατφόρμα «Αιμοδοσία 365» του Ε.Κ.Π.Α.

Η δράση πραγματοποιήθηκε  από την οργανωτική ομάδα του 59ου Κρυμμένου Θησαυρού (Πλήρωμα 17) σε συνεργασία με την ομάδα Φλέβα Ζωής του Πανεπιστημίου Πατρών, το Πανεπιστημιακό Γενικό Νοσοκομείο του Ρίου και την «Αιμοδοσία 365» του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών.

Οι καρναβαλιστές έδειξαν την αγάπη τους, δίνοντας αίμα για το συνάνθρωπο ανήμερα του Αγίου Βαλεντίνου και συνέλεξαν 72 μονάδες αίματος.

IMG 193a004541eb243936b45846b3020ae2 V

Όπως εξηγεί η επιστημονική υπεύθυνη του προγράμματος «Αιμοδοσία 365», Καθηγήτρια Αιματολογίας – Ιατρικής των Μεταγγίσεων της Ιατρικής Σχολής του Ε.Κ.Π.Α. κ. Μαριάννα Πολίτου, η δράση στοχεύει στην ανάπτυξη καινοτόμων στρατηγικών για την προσέλκυση αιμοδοτών και την ευαισθητοποίησή τους και τη διατήρηση της επαναλαμβανόμενης αιμοδοσίας με πρακτικές προσαρμοσμένες στην τοπική κουλτούρα και περιβάλλον.

Στo πλαίσιο της δράσης «Αιμοδοσία 365» αναπτύχθηκε ο σχεδιασμός, δημιουργία, συντήρηση και φιλοξενία της Ηλεκτρονικής Πλατφόρμας Ραντεβού, προσφέροντας στους ενδιαφερόμενους και στις ενδιαφερόμενες έναν εύχρηστο και ασφαλή τρόπο να προγραμματίζουν τη διαδικασία της αιμοληψίας σε ημερομηνία και ώρα της επιλογής τους.

Καταγραφή

Η Ηλεκτρονική Πλατφόρμα Ραντεβού χρησιμοποιείται από 2 ομάδες. Τους Διαχειριστές και τις Διαχειρίστριες του εκάστοτε Κέντρου Αιμοδοσίας, όπου παρέχεται η δυνατότητα  για προγραμματισμό ραντεβού τόσο σε χώρους της αιμοδοσίας όσο και σε εξορμήσεις  καθώς και ο έλεγχος για τις κρατήσεις που έχουν κατοχυρωθεί και τους ενδιαφερόμενους αιμοδότες και τις ενδιαφερόμενες αιμοδότριες που έχουν την δυνατότητα να κάνουν κράτηση για τη διαδικασία της αιμοληψίας.

Με την είσοδο στην εφαρμογή παρέχεται η δυνατότητα για επιλογή ημερομηνίας και ώρας (εφόσον φυσικά είναι διαθέσιμη), συμπλήρωση της διεύθυνσης ηλεκτρονικού ταχυδρομείου (email) και καταχώρηση κράτησης. Μετά την καταχώρηση κράτησης λαμβάνουν ένα επιβεβαιωτικό μήνυμα στο ηλεκτρονικό  ταχυδρομείο με οδηγίες με τα βασικά κριτήρια αιμοδοσίας . Παράλληλα, ενημερώνονται με μήνυμα (λ.χ. 24 ώρες πριν τη διαδικασία αιμοληψίας)  με οδηγίες για την προετοιμασία  την ημέρα της αιμοδοσίας .

Παράλληλα δίνεται η δυνατότητα επαναπρογραμματισμού ημέρας και ώρας καθώς και ακύρωση κράτησης. Η πλατφόρμα ραντεβού είναι μια προσφορά της Ιατρικής Σχολής του Ε.Κ.Π.Α. με τη χορηγία του Κοινωφελούς Ιδρύματος Ιωάννη Λάτση προς όλες τις Ν,Υ Αιμοδοσίας όλης της Ελλάδος.