Βιβλιοπαρουσίαση-Στρογγυλή Τράπεζα προς τιμήν του Καθηγητή του Ε.Κ.Π.Α. Σεβασμιωτάτου Μητροπολίτη Γρηγορίου στο Στρασβούργο

Fwd Fwd Για το HUB 4

Με μια εκδήλωση ιδιαίτερα τιμητική προς τον Σεβασμιώτατο Μητροπολίτη Περιστερίου κ. Γρηγόριο (Παπαθωμά), Καθηγητή του Τμήματος Θεολογίας, της Θεολογικής Σχολής του Ε.Κ.Π.Α., στις 21 Μαρτίου 2024 στο Στρασβούργο, σε χώρο του «Πανεπιστημίου Marc Bloch», παρουσιάστηκε το βιβλίο του: Grigorios D. Papathomas, Droit canonique et ecclésiastique de l’Église orthodoxe. Sources, histoire, institutions et particularités, [Ἐκκλησιαστικό καί Κανονικό Δίκαιοτῆς Ὀρθοδόξου Ἐκκλησίας. Πηγές, Ἱστορία, Θεσμοί, Ἰδιαιτερότητες], Στρασβοῦργο, ἐκδ. Presses Universitaires de Strasbourg [PUS] (σειρά: Société, Droit et Religion, αριθμ. 18), 2024, 393 σελ.

Η έκδοση πραγματοποιήθηκε με την υποστήριξη του «Πανεπιστημίου Marc Bloch», σε συνεργασία με το Εθνικό Ίδρυμα Ερευνών στο Στρασβούργο [CNRS / Société, Droit et Religion en Europe (SDRE)]. Το βιβλίο παρουσίασαν ο συγγραφέας, ο Καθηγητής κ. Francis Messner (Δ/ντής του SDRE), ο Καθηγητής κ. Basile Iorgulescu και ο Σεβ. Μητροπολίτης Γαλλίας κ. Δημήτριος. Η εκδήλωση πραγματοποιήθηκε και με την υποστήριξη της Σχολής Κανονικού Δικαίου του Πανεπιστημίου του Στρασβούργου. Είναι η πρώτη φορά που στον ακαδημαϊκό χώρο της Δυτικής Ευρώπης παρουσιάζεται η γαλλόφωνη έκδοση ενός εγχειριδίου Ορθοδόξου Κανονικού Δικαίου.