Ολοκληρώθηκε με απόλυτη επιτυχία η Πιστοποίηση του Προπτυχιακού Προγράμματος Σπουδών του Τμήματος Τουρκικών Σπουδών και Σύγχρονων Ασιατικών Σπουδών του ΕΚΠΑ

Ολοκληρώθηκε με απόλυτη επιτυχία η Πιστοποίηση του Προγράμματος Προπτυχιακών Σπουδών του Τμήματος Τουρκικών Σπουδών και Σύγχρονων Ασιατικών Σπουδών του ΕΚΠΑ από την Εθνική Αρχή Ανώτατης Εκπαίδευσης (ΕΘΑΑΕ). Για το εν λόγω ΠΠΣ, το Συμβούλιο Αξιολόγησης και Πιστοποίησης (ΣΑΠ) της ΕΘΑΑΕ, κατά την 28η Συνεδρίαση του στις 17-03-2023, αποφάσισε τη χορήγηση Πιστοποίησης, με διάρκεια ισχύος πέντε ετών από 17/03/2023 έως 16/03/2028.

Το Συμβούλιο έκανε δεκτή την Έκθεση της Επιτροπής Εξωτερικής Αξιολόγησης και Πιστοποίησης βάσει της οποίας το Πρόγραμμα Προπτυχιακών Σπουδών του Τμήματος Τουρκικών Σπουδών και Σύγχρονων Ασιατικών Σπουδών συμμορφώνεται ικανοποιητικά με τις Αρχές του Προτύπου Ποιότητας ΠΠΣ της ΕΘΑΑΕ και τις Αρχές Διασφάλισης Ποιότητας του Ευρωπαϊκού Χώρου Ανώτατης Εκπαίδευσης (ESG). Η εξωτερική αξιολόγηση του ΠΠΣ του Τμήματος πραγματοποιήθηκε από τις 20/2/2023 έως τις 25/2/2023 από ειδική επιτροπή εμπειρογνωμόνων – εξωτερικών αξιολογητών η οποία ορίστηκε από την ΕΘΑΑΕ, και στην οποία συμμετείχαν διακεκριμένοι καθηγητές του αντικειμένου σπουδών του Τμήματος, όπως ο Καθηγητής Yaser Ellethy του Πανεπιστημίου VU-Amsterdam, ο Καθηγητής Onur Yildirim του Πανεπιστημίου Middle East Technical University της Άγκυρας και ο Καθηγητής Δημήτρης Τριανταφύλλου του Πανεπιστημίου Kadir Has University της Κωνσταντινούπολης. Στην επιτροπή συμμετείχε και η κυρία Μαρία Ραχήλ Μπιούτου, Φοιτήτρια του Τμήματος Βαλκανικών, Σλάβικων και Ανατολικών Σπουδών του Πανεπιστημίου Μακεδονίας.

Η ΕΘΑΕΕ μέσω του Προέδρου της Καθ. Περικλή Μήτκα εξέφρασε στις Πρυτανικές Αρχές και στην Πρόεδρο του Τμήματος Τουρκικών Σπουδών και Σύγχρονων Ασιατικών Σπουδών Καθηγήτρια Ελένη Σελλά τα θερμά της συγχαρητήρια για την άριστη ανταπόκριση του Ιδρύματος και του Τμήματος στην διαδικασία Πιστοποίησης του εν λόγω Προγράμματος Σπουδών.
Στην έκθεση πιστοποίησης τα μέλη της επιτροπής μεταξύ των άλλων σημειώνουν ότι: «…Αν και πρόκειται για σχετικά νέα ακαδημαϊκή μονάδα, η Ομάδα του Τμήματος παρουσιάζει υψηλό επίπεδο δέσμευσης για την επίτευξη σημαντικών αλλαγών προς την υλοποίηση των βασικών συστάσεων των εκθέσεων διασφάλισης ποιότητας, όπου αυτό είναι εφικτό, εν μέσω οικονομικά δύσκολων καιρών, μη ευνοϊκών νομικών-θεσμικών πλαισίων και ανεπαρκών υποδομών. Η επιτροπή είναι εντυπωσιασμένη από την ανθεκτικότητα, την αφοσίωση και το ομαδικό πνεύμα εργασίας των μελών του προσωπικού για την αντιμετώπιση των δυσκολιών και τη διασφάλιση της βιωσιμότητας του προγράμματος σπουδών.…»

Στην περίπτωση που επιθυμείτε να έχετε πρόσβαση στην Έκθεση Πιστοποίησης του Προγράμματος Σπουδών του Προγράμματος Προπτυχιακών Σπουδών του Τμήματος Τουρκικών Σπουδών και Σύγχρονων Ασιατικών Σπουδών καθώς και στην απόφαση Πιστοποίησης του από την ΕΘΑΑΕ, μπορείτε να επισκεφθείτε τον κάτωθι υπερσυνδέσμο στην Ιστοσελίδα της Μονάδας Διασφάλισης Ποιότητας του ΕΚΠΑ: https://modip.uoa.gr/…/toyrkikon_spoydon_kai_sygchronon_as…/

Η πιστοποίηση ενός προγράμματος σπουδών αποτελεί την κύρια διαδικασία που καταδεικνύει την επίτευξη ποιότητας και αποτελεί το πλέον σημαντικό στάδιο εφαρμογής των διαδικασιών διασφάλισης της ποιότητας που οφείλει να εφαρμόζει ένα σύγχρονο, εξωστρεφές και ανοικτό προς την κοινωνία Πανεπιστήμιο. Το Πανεπιστήμιό μας τόσο σε επίπεδο Ιδρύματος όσο και σε επίπεδο προγραμμάτων προπτυχιακών σπουδών αποδεικνύει συνεχώς και μέσα από τις πιστοποιήσεις του, ότι έχει υιοθετήσει και λειτουργεί διαδικασίες, οι οποίες το οδηγούν στη συνεχή βελτίωση των σπουδών σε αυτό, στην επικαιροποίηση και ενσωμάτωση της νέας γνώσης στα γνωστικά αντικείμενα των προγραμμάτων του, στην επίτευξη των ικανοτήτων και δεξιοτήτων που χρειάζονται οι φοιτητές μας για την επιστημονική ή επαγγελματική τους σταδιοδρομία, στην ενθάρρυνση του διδακτικού μας προσωπικού να καινοτομεί στην τάξη, να πρωτοστατεί στην έρευνα, και στην ενθάρρυνση των φοιτητών μας να βιώνουν και να αξιολογούν την ακαδημαϊκή τους εμπειρία στο ΕΚΠΑ.

Εκ μέρους των Πρυτανικών Αρχών συγχαίρουμε το Τμήμα Τουρκικών Σπουδών και Σύγχρονων Ασιατικών Σπουδών για την πιστοποίηση του προπτυχιακού προγράμματος σπουδών του, αλλά και τα στελέχη της Μονάδα Διασφάλισης Ποιότητας (ΜΟ.ΔΙ.Π), η οποία σε συνεργασία με τα στελέχη του Τμήματος, οργάνωσαν και υποστήριξαν αποτελεσματικά και σε υψηλό επίπεδο την διαδικασία πιστοποίησης, από την σύνταξη του φακέλου μέχρι την ολοκλήρωση της επιτόπιας επίσκεψης των αξιολογητών.

Καθ. Δημήτριος Καραδήμας
Αντιπρύτανης Ακαδ. Υποθέσεων και Φοιτητικής Μέριμνας
Πρόεδρος ΜΟ.ΔΙ.Π ΕΚΠΑ

* Η κεντρική φωτογραφία τραβήχτηκε μετά την ολοκλήρωση της διαδικασίας πιστοποίησης του ΠΠΣ του Τμήματος Τουρκικών Σπουδών και Σύγχρονων Ασιατικών Σπουδών στο Γραφείο Αντιπρύτανη Ακαδ. Υποθέσεων και συμμετέχουν σε αυτή τα μέλη της Επιτροπής Εξωτερικής Αξιολόγησης, τα μέλη ΟΜΕΑ και η Πρόεδρος του Τμήματος, τα στελέχη και ο Πρόεδρος της ΜΟ.ΔΙ.Π ΕΚΠΑ.