To ΕΚΠΑ μέσω της συμμετοχής του, στο Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο του CIVIS, προσφέρει τη δυνατότητα στους φοιτητές των ιδρυμάτων του CIVIS,να συμμετάσχουν σε εκπαιδευτικά προγράμματα/δραστηριότητες τα “CIVIS Courses”, στα πλαίσια των εκπαιδευτικών και ερευνητικών δράσεων των CIVIS HUBS και των Short Term Mobility Courses και υποστηρίζει οικονομικά τη φυσική κινητικότητα (διαμονή φοιτητή και μετακίνηση/αεροπορικά) σύμφωνα με τα οριζόμενα στην κάθε πρόσκληση. Σημειώνεται, πως βασικές προϋποθέσεις για τη λήψη της οικονομικής υποστήριξης αποτελούν: ο συμμετέχων να είναι εγγεγραμμένος φοιτητής του ΕΚΠΑ (να διατηρεί τη φοιτητική του ιδιότητα ενεργή) και να μη λαμβάνει άλλη επιχορήγηση Erasmus για το διάστημα κατά το οποίο διεξάγεται η εκάστοτε εκπαιδευτική δραστηριότητα CIVIS.

Τίτλος: “Culture heritage enhancement and the role of migration”

” The CIVIS Summer School aims are the following:
– Learn how to use resource heritage and to enhance it
– Learn socio-economic impacts at different levels and in the long term and what migration brings for the affected territories
– Create an international ground of knowledge
– Exchange knowledge in the field culture heritage between CIVIS and non-CIVIS Universities
– Create a common teaching methodology
– The major results should be the following:
– Teaching methodology could become similar in every participant University
– An absolute novelty will be the realization together with the students of the Summer School to prepare a digital platform that will be implemented and maintained in time”.

CIVIS Focus Area: Κοινωνία, Πολιτισμός, Ιστορική Κληρονομιά
Ποιους αφορά:
Προπτυχιακούς, Μεταπτυχιακούς Φοιτητές, Υποψήφιους Διδάκτορες
Πεδία Σπουδών:
Κοινωνικές και Ανθρωπιστικές Επιστήμες
Ημ/νιες διεξαγωγής μαθήματος:
13-18 Ιουνίου 2022
Προθεσμία υποβολής αιτήσεων:
1 Απριλίου 2022
Αιτήσεις:
Ηλεκτρονικά με αποστολή CV και motivation letter στην ακόλουθη ηλεκτρονική διεύθυνση e-mail: civis.cultural2022@gmail.com
Format μαθήματος:
Υβριδικό (Blended)
Τόπος διεξαγωγής μαθήματος:
Ρώμη, Ιταλία
Γλώσσα μαθήματος:
Αγγλικά (τουλάχιστον επιπέδου Β1)
ECTS: 5
NB of CIVIS Scholarships:
32

Για περαιτέρω πληροφόρησή σας και για τυχόν ερωτήσεις ή απορίες μπορείτε να απευθυνθείτε στην ακόλουθη ηλεκτρονική διεύθυνση: civis.cultural2022@gmail.com.
Τέλος, δείτε αναλυτικά πληροφορίες για την εν λόγω πρόσκληση και τις προϋποθέσεις συμμετοχής στα επισυναπτόμενα αρχεία και στην επίσημη ιστοσελίδα του CIVIS στην κατηγορία Students/CIVIS Courses.

.

από έως
Scheduled CIVIS Ανθρωπιστικές, Κοινωνικές Επιστήμες & Τέχνες Διεθνείς Σχέσεις Νέα & Ανακοινώσεις Πανεπιστημιακή Κοινότητα