Οι εργασίες του συνεδρίου “Reinventing the Marivaudian stage- Ερευνώντας εκ νέου τη σκηνική πράξη στο θέατρο του Μαριβώ”, που διοργάνωσε το Τμήμα Θεατρικών Σπουδών, σε συνεργασία με το Τμήμα Γαλλικής Γλώσσας και Φιλολογίας της Φιλοσοφικής Σχολής του Ε.Κ.Π.Α. και το Πανεπιστήμιο της Αβινιόν, ολοκληρώθηκαν με επιτυχία.

1 6

Των συνεδριών προηγήθηκαν ο χαιρετισμός του Κοσμήτορα της Φιλοσοφικής Σχολής Καθηγητή κ. Δημητρίου Δρόσου και η εναρκτήρια ομιλία από την κ. Λουκία Ευθυμίου, Αντιπρόεδρο του Τμήματος Γαλλικής Γλώσσας και Φιλολογίας του Ε.Κ.Π.Α. Επίσης χαιρετισμό απηύθυνε και ο Πρόεδρος του Τμήματος Θεατρικών Σπουδών κ. Γιώργος Πεφάνης. Στο συνέδριο συμμετείχαν διακεκριμένοι επιστήμονες διεθνούς φήμης όπως οι κ.κ. Paolo Bosisio, Vincenzo De Santis, Catherine Ailloud-Nicolas, Lydia Vasquez, Monica Pavesio, Ana Clara Santos, Omar Fertat, Françoise Rubellin, ο εξαιρετικός Ανδρέας Στάικος που φωτίζει εξακολουθητικά τη «σκηνή και τη γραφή» της χώρας μας και οι Καθηγήτριες Αλεξία Αλτουβά, Κατερίνα Καρρά και Σοφία Φελοπούλου.

Στο τέλος του συνεδρίου παρουσιάστηκε μία διάλεξη-παράσταση βασισμένη στο Το παιχνίδι του έρωτα και της τύχης (Le Jeu de l’amour et du hasard, μετάφραση Ανδρέας Στάικος) και Οι καλόπιστοι θεατρίνοι (Les Acteurs de bonne foi, μετάφραση Ανδρέας Στάικος) σε σκηνοθεσία Νίκου Χατζηπαπά. Την καλλιτεχνική και δραματουργική επιμέλεια του έργου ανέλαβε η Επίκουρη Καθηγήτρια του Τμήματος Θεατρικών Σπουδών κ. Ελίνα Δαρακλίτσα. Στην παράσταση έπαιξαν οι ηθοποιοί κ.κ. Βερόνικα Αργέντζη, Ειρήνη Γρέκα, Ρούλα Αντωνοπούλου, Βασίλης Μπατσακούτσας, Κατερίνα Σκυλογιάννη, Francesca Minutoli, Μάνος Τζιμπραγός, Γιώργος Τζερνιάς, Μαρία Μπακέλα, Δημήτρης Τσολάκης και τα κοστούμια επιμελήθηκε ο Νίκος Καμτσής.

Στην επιστημονική και οργανωτική επιτροπή του συνεδρίου συμμετείχαν η Επίκουρη Καθηγήτρια του Τμήματος Θεατρικών Σπουδών κ. Ελίνα Νταρακλίτσα, η Επίκουρη Καθηγήτρια του Τμήματος Γαλλικής Γλώσσας και Φιλολογίας κ. Μαίρη Μπαϊρακτάρη και η Καθηγήτρια του Πανεπιστημίου της Αβινιόν κ. Paola Ranzini, οι οποίες τόνισαν τη σημαντική συμβολή των συναδέλφων τους, των φοιτητών, των φοιτητριών, των καλλιτεχνών και των καλλιτεχνίδων στη δημιουργία των δράσεων-εργασιών του συνεδρίου.