Ολοκληρώθηκαν οι εργασίες του Διεθνούς Συνεδρίου «Η ορθόδοξη θεολογία και η διακονία του συνανθρώπου: παραδείγματα, αιτήματα, σύγχρονες τάσεις»

Με μεγάλη επιτυχία ολοκληρώθηκαν οι εργασίες του Διεθνούς Συνεδρίου με τίτλο «Η ορθόδοξη θεολογία και η διακονία του συνανθρώπου: παραδείγματα, αιτήματα, σύγχρονες τάσεις», το οποίο διοργάνωσε η «Ορθόδοξη Θεολογική Σχολή και Επιστημών Παιδείας» του Πανεπιστημίου «Valahia» στο Târgovişte της Ρουμανίας, σε συνεργασία με την ιστορική Αρχιεπισκοπή του Τυργοβιστίου, 27-28 Μαΐου 2024.

theology conference

Στο Συνέδριο συμμετείχαν ο Αντιπρύτανης του Ε.Κ.Π.Α., Αναπληρωτής Καθηγητής κ. Χρήστος Καραγιάννης και ο Διευθυντής του Ιστορικού Τομέα του Τμήματος Θεολογίας Αναπληρωτής Καθηγητής κ. Ιωάννης Παναγιωτόπουλος. Η Συμμετοχή εκπροσώπων του Ε.Κ.Π.Α. είναι κάθε χρόνο καθοριστική. Το Τμήμα Θεολογίας του Ε.Κ.Π.Α. στα πλαίσια του Erasmus με υπεύθυνο τον Αναπληρωτή Καθηγητή κ. Ιωάννη Παναγιωτόπουλο, έχει διαμορφώσει στενή σχέση με τη ανωτέρω Σχολή και την τελευταία δεκαετία έχει υποδεχθεί περισσότερους από 80 προπτυχιακούς και μεταπτυχιακούς φοιτητές, που έχουν παρακολουθήσει μαθήματα Θεολογίας, έχουν διδαχθεί την Ελληνική γλώσσα και έχουν βιώσει το περιεχόμενο του Ελληνικού Πολιτισμού.