Συνεργασία μεταξύ της Περιφέρειας Αττικής, του ΕΚΠΑ και του Δήμου Κω με στόχο εξωστρεφείς δράσεις σε θέματα Υγείας

Η εξωστρέφεια σχετικά με δράσεις σε θέματα Υγεία, καθώς και η διάδοση της Ιπποκρατικής Σκέψης και Ηθικής βρέθηκαν στο επίκεντρο της συνάντησης του Περιφερειάρχη Αττικής κ. Γ. Πατούλη με τον Πρύτανη του ΕΚΠΑ, καθηγητή κ. Μ.-Α. Δημόπουλο, τον Κοσμήτορα της Σχολής Επιστημών Υγείας, καθηγητή κ. Μ. Πικουλή, και τον Δήμαρχο Κω, κ. Θ. Νικηταρά. Στη συνάντηση συμμετείχαν, επίσης, ο Αντιπεριφερειάρχης Υγείας κ. Γ. Κεχρής  και υπηρεσιακά στελέχη.

ngglhinhjncfndgd 1
Στιγμιότυπο από την συνάντηση

Κατά τη διάρκεια της συζήτησης ετέθησαν οι βάσεις προκειμένου να καταρτιστεί το επόμενο διάστημα ένα Σύμφωνο Συνεργασίας μέσω του οποίου θα μπουν συγκεκριμένοι στόχοι για δράσεις σε θέματα Υγείας, μεταξύ των οποίων είναι και η διεθνής ανάδειξη της Ιπποκρατικής σκέψης. Στη συνεργασία αυτή θα διερευνηθεί η δυνατότητα και της συμμετοχής της Περιφέρειας Ν. Αιγαίου.

Ο Πρύτανης του ΕΚΠΑ, καθηγητής Μ.-Α. Δημόπουλος, αναφέρθηκε στη μεγάλη προσφορά του αρχαιότερου Πανεπιστημίου της Χώρας σε θέματα Δημόσιας Υγείας προς την Πολιτεία διαχρονικά και εξέφρασε τη βούληση του Ιδρύματος για συνεργασίες με φορείς της Πολιτείας, όπως η Περιφέρεια Αττικής και ο Δήμος Κω, και σε θέματα Υγείας με εξωστρεφείς και καινοτόμες δράσεις, που αναδεικνύουν την Επιστήμη και την παράδοσή μας σε αυτήν, αλλά και προσφέρουν στην κοινωνία υψηλού επιπέδου υπηρεσίες Υγείας. Ο Κοσμήτορας της Σχολής Επιστημών Υγείας, καθηγητής Μ. Πικουλής, παρουσίασε το πολλαπλό έργο, τη δυναμική και τις δυνατότητες της Σχολής Επιστημών Υγείας του ΕΚΠΑ. Τόσο ο κ. Πρύτανης, όσο και ο κ. Κοσμήτορας, αναφέρθηκαν, συνοπτικά, στις συνεργασίες που ήδη έχουν αναπτυχθεί στην Ελλάδα και το εξωτερικό.

Ο Περιφερειάρχης κ. Γ. Πατούλης, αφού αναφέρθηκε στη στενή συνεργασία που υπάρχει με τον Πρύτανη κ. Δημόπουλο, αλλά και τον Δήμαρχο της Κω  Θ. Νικηταρά, επισήμανε, μεταξύ άλλων, ότι παραμένει κυρίαρχο όραμά του η γνώση για τις αρχαίες ρίζες της Ιατρικής και του ισχυρού «brand name» του πατέρα της Ιατρικής Ιπποκράτη, να διαδοθεί στους σημερινούς και αυριανούς γιατρούς της διεθνούς κοινότητας. Ιδιαίτερη αναφορά έκανε στις πρωτοβουλίες που έχει αναλάβει από το παρελθόν μέχρι τώρα, τόσο από τη θέση του Προέδρου της ΚΕΔΕ και του ΙΣΑ, όσο και ως Πρόεδρος του Παγκόσμιου Ιπποκράτειου Ινστιτούτου Ιατρών και της ΕΛΙΤΟΥΡ, ενώ σημείωσε χαρακτηριστικά ότι «το νέο πλαίσιο συνεργασίας που θα αναπτύξουμε το επόμενο διάστημα πιστεύουμε ότι θα ενισχύσει και θα ισχυροποιήσει τις προσπάθειες που ήδη έχουμε ξεκινήσει εδώ και χρόνια».