Το Σάββατο 11 Μαρτίου 9.30-14.30 πραγματοποιήθηκε στην Οδοντιατρική Σχολή του ΕΚΠΑ, ημερίδα των τελειόφοιτων φοιτητών, με θεματολογία που αφορούσε το γνωστικό αντικείμενο “Oδοντιατρική επαγγελματική Πρακτική”. Οι παρουσιαζόμενες εργασίες είχαν πραγματοποιηθεί στα πλαίσια του μαθήματος «Οργάνωση και διαχείριση οδοντιατρείου» με στόχο την διασύνδεση της ακαδημαϊκής κοινότητας με τον επαγγελματικό οδοντιατρικό χώρο.

• Για πρώτη φορά μία ημερίδα επιχειρηματικής και επαγγελματικής πρακτικής για τους νέους οδοντιάτρους της χώρας.
  • Η ημερίδα αφιερώθηκε στα μέλη της ακαδημαϊκής κοινότητας που έχασαν τη ζωή τους στο δυστύχημα των Τεμπών.

Χαιρετισμό απήυθηναν ο Πρύτανης του ΕΚΠΑ καθ. Α. Δημόπουλος, ο κοσμήτορας της σχολής επιστημών υγείας καθ. Ε. Πικουλής, ο πρόεδρος της Οδοντιατρικής Σχολής καθ. Ν. Νικητάκης, και η γενική γραμματέας της Ελληνικής Οδοντιατρικής Ομοσπονδίας κ. Μ. Μενενάκου. Την εναρκτήρια ομιλία της ημερίδας πραγματοποίησε ο καθ. Χρηματοοικονομίας του ΕΚΠΑ καθ. Δ. Καινούργιος. Στην επιτροπή βράβευσης συμμετείχαν ο ομότιμος καθ. Ι. Τζούτζας και η κ. Μ. Μενενάκου που παρέδωσαν στο τέλος της ημερίδας τα βραβεία και χορηγικά δώρα στους συμμετέχοντες μαζί με τον Πρόεδρο της σχολής καθ. Ν. Νικητάκη.

Υπεύθυνη Διοργάνωσης και επιστημονικού προγράμματος: Μαρία Αντωνιάδου, Επ. Καθηγήτρια.

Αφίσα
Ο Πρύτανης του ΕΚΠΑ καθ. Α. Δημόπουλος
Ο Κοσμήτορας της σοχλής επιστημών υγείας καθ. Ε. Πικουλής

Για περισσότερο φωτογραφικό υλικό παρατίθεται το πλήρες δελτίο τύπου: