Η ετήσια Παράσταση του Χορευτικού Τομέα του Πολιτιστικού Ομίλου Φοιτητών Πανεπιστημίου Αθηνών (Π.Ο.Φ.Π.Α.) με χορούς από όλη την Ελλάδα πραγματοποιήθηκε το Σάββατο 1η Ιουνίου στα Προπύλαια. Οι φοιτητές της Α΄ τάξης παρουσίασαν χορούς από τον Πόντο, την Ήπειρο και τα Επτάνησα. Η Β΄ τάξη χορούς από το Βορειοανατολικό Αιγαίο και την Βόρεια Θράκη. Η Γ΄ Τάξη χορούς από τις Σέρρες. Το τμήμα κρητικών χορών χορούς από την Κρήτη και η ομάδα παραστάσεων χορούς από την Κεντρική Μακεδονία.

Στην εκδήλωση συμμετείχαν πάνω από 100 φοιτητές και φοιτήτριες, όλοι και όλες ντυμένοι με παραδοσιακές φορεσιές από το βεστιάριο που διατηρεί ο Τομέας.

Ο Πρύτανης του Ε.Κ.Π.Α. Καθηγητής κ. Γεράσιμος Σιάσος και ο Αντιπρύτανης Διοικητικών Υποθέσεων και Φοιτητικής Μέριμνας Καθηγητής κ. Ευστάθιος Ευσταθόπουλος υποστήριξαν την ανωτέρω εκδήλωση στόχος της οποίας ήταν η προαγωγή της ακαδημαϊκής κοινότητας του Ε.Κ.Π.Α.

Ο Χορευτικός Τομέας του Π.Ο.Φ.Π.Α. ιδρύθηκε το 1976 από μια μικρή ομάδα φοιτητών κινούμενων από την αγάπη τους για τον Ελληνικό χορό. Σκοπός του Τομέα είναι η ευαισθητοποίηση των φοιτητών και η ενασχόληση τους με τον παραδοσιακό χορό, με τα ήθη και τα έθιμα της χώρας μας, έχοντας πάντα ως θεμελιώδεις αρχές του την εθελοντική δράση και την αφιλοκερδή προσφορά.

Ο Χορευτικός Τομέας έχοντας μια σημαντική παρουσία τόσο στα πολιτιστικά δρώμενα, (λαμβάνοντας μέρος σε φεστιβάλ, εκδηλώσεις και προσκλήσεις φορέων στην Ελλάδα και στο εξωτερικό), προσφέρει σε ημερήσια βάση, καθ όλη τη διάρκεια του ακαδημαϊκού έτους μαθήματα εκμάθησης παραδοσιακών χορών με μεγάλη ανταπόκριση σε εκατοντάδες φοιτητές, καθώς και σε εισερχόμενους φοιτητές Erasmus.

traditional dance 2
traditional dance 3