Πραγματοποιήθηκε η 2η Επιστημονική Ημερίδα “Ανάπτυξη και Εφαρμογή Νέων Βιοτεχνολογιών στην Κλινική Έρευνα” του Κε.Νε.Β.Ι.Α. και της pMedGR

Πραγματοποιήθηκε την Τρίτη 28 Ιουνίου στις 11.00 στο Αμφιθέατρο της Ιατρικής Σχολής «Γιώργος Κοτζιάς» η 2η Επιστημονική Ημερίδα Ανάπτυξη και Εφαρμογή Νέων Βιοτεχνολογιών στην Κλινική Έρευνα του Κέντρου Νέων Βιοτεχνολογιών και Ιατρικής Ακριβείας (Κε.Νε.Β.Ι.Α.) και της ερευνητικής υποδομής pMedGR της Ιατρικής Σχολής του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών.

εικόνα Viber 2022 06 28 11 23 26 620

Στην αρχή της εκδήλωσης, ο Πρύτανης του ΕΚΠΑ, Καθηγητής Μελέτιος- Αθανάσιος Δημόπουλος, απηύθυνε χαιρετισμό, στον οποίο ανέφερε μεταξύ άλλων τα εξής:

“Το Κέντρο Νέων Βιοτεχνολογιών και Ιατρικής Ακριβείας αποτελεί έναν κεντρικό κόμβο για την υλοποίηση, το συντονισμό και την ενοποίηση προσεγγίσεων εξατομικευμένης ιατρικής στην ευρύτερη περιοχή μας και, παράλληλα, είναι μέρος ενός εθνικού, πανευρωπαϊκού και παγκόσμιου δικτύου.

Το ΕΚΠΑ προσφέρει πλέον μοναδικές δυνατότητες με τη δημιουργία ενός Κέντρου με αντικείμενο την καινοτόμο έρευνα στην Ιατρική Ακριβείας.

Η ενσωμάτωση γενικότερα της Ιατρικής Ακριβείας στη διαχείριση της υγειονομικής περίθαλψης του πληθυσμού φέρνει ήδη σημαντικά κοινωνικά οφέλη. Παράλληλα, όμως, έχει  σημαντικά οφέλη και για το Πανεπιστήμιό μας, το Δημόσιο Πανεπιστήμιο, γι’ αυτό και είναι, θα έλεγα, χρέος μας, η ανάπτυξη των δραστηριοτήτων και σε αυτόν τον τομέα.

Οι Μονάδες αυτές λειτουργούν με πιστοποιημένες διαδικασίες λειτουργίας, ώστε να υπηρετούν τη δημόσια υγεία και να αποτελούν τη βάση για την Ιατρική έρευνα, εκπαίδευση και καινοτομία.

Η Ιατρική μας Σχολή με όλους σας, με όλους μας έχει κάνει τα τελευταία χρόνια τεράστια, σταθερά βήματα προς το μέλλον που οραματιζόμαστε.

Μπορείτε να διαβάσετε ολόκληρο τον χαιρετισμό του Πρύτανη στο ακόλουθο αρχείο:

Χαιρετισμούς απηύθυναν επίσης ο Γενικός Γραμματέας Έρευνας και Καινοτομίας, κ. Αθανάσιος Κυριαζής, Ο Κοσμήτορας της Σχολής Επιστημών Υγείας, κ. Εμμανουήλ Πικουλής καθώς και ο Πρόεδρος της Ιατρικής Σχολής Αθηνών, κ. Γεράσιμος Σιάσος.

Μετά τους χαιρετισμούς, έλαβε χώρα η ομιλία του κ. Αθανάσιου Τζιούφα με τίτλο “The value of high throughput technologies in clinical research. A step forward to Precision Medicine”, ενώ στην συνέχεια για τις Τεχνολογίες της Υποδομής pMedGR μίλησαν οι κάτωθι ομιλητές: Γ. Κόλλιας, Β. Χίνη, Μ.Σάκκου, Ε.-Κ. Βέτσικα, Μ. Μανωλούκος, Κ.-Μ. Βέρρου, Γ. Παναγιώτου, Ε. Μικρός.

Εν συνεχεία στην θεματική “Εφαρμογή Τεχνολογιών στην Κλινική Έρευνα” και όσον αφορά τον COVID-19 μίλησαν οι Κ. Ευαγγέλου, Δ. Παρασκευής και Β. Σπούλου, ενώ όσον αφορά στην Ανοσολογία-Ρευματολογία οι Μ. Μανουσάκης, Κ. Μαυραγάνη, Δ. Μπούμπας, Γ. Κόλλιας, Π. Σφηκάκης και Μ. Τεκτονίδου.

Στην ίδια θεματική αλλά όσον αφορά στην Ογκολογία μίλησαν οι Ε. Καστρίτης, Α. Καττάμης, Λ. Παπαδαυΐδ και Α. Χατζηγεωργίου, ενώ για την Αλλεργιολογία μίλησε ο Ν. Παπαδόπουλος.

Συνεχίζοντας στην θεματική “Εφαρμογή Τεχνολογιών στην Κλινική Έρευνα”, αυτή τη φορά σε ό, τι αφορά τα Γονιδιακά σύνδρομα εμβρύων, μίλησε η Α. Κωνσταντινίδου και σε ό,τι αφορά τη Φαρμακολογία η Ι. Ανδρεάδου.

Τα συμπεράσματα παρουσίασαν οι: Βασίλης Γοργούλης, Μελέτιος-Αθανάσιος Δημόπουλος, Άρης Ηλιόπουλος, Νικόλαος
Νικητέας, Γιώργος Κόλλιας, Παναγιώτης Παναγιωτίδης, Πέτρος Σφηκάκης, Αθανάσιος Τζιούφας

Στο παρακάτω αρχείο μπορείτε να δείτε αναλυτικά το πρόγραμμα της ημερίδας:

Μπορείτε να παρακολουθήσετε την εκδήλωση εδώ:

Ακολουθούν τα αρχεία των ομιλιών της εκδήλωσης: