Αγαπητές και αγαπητοί Συνάδελφοι,

Την Πέμπτη 4 Μαΐου 2023, μετά από πρόσκλησή μου, πραγματοποιήθηκε συνάντηση στο Αμφιθέατρο «Άλκης Αργυριάδης» με σημαντικό αριθμό μελών ΔΕΠ, ΕΕΠ και ΕΔΙΠ του Ιδρύματός μας σε μια πρώτη συζήτηση για τη φημολογούμενη ίδρυση Ανωτάτης Σχολής Παραστατικών Τεχνών. Παρευρέθησαν πολλοί/ές Συνάδελφοι από τη Φιλοσοφική Σχολή, τη Νομική Σχολή, τη Σχολή Επιστημών Υγείας, τη ΣΕΦΑΑ, τη Σχολή Επιστημών Αγωγής, από το Τμήμα Ψηφιακών Τεχνών και Κινηματογράφου κ.α., καθώς επίσης ο Αντιπρύτανης Ακαδημαϊκών Υποθέσεων και Φοιτητικής Μέριμνας Δημήτρης Καραδήμας, ο Κοσμήτωρ της Φιλοσοφικής Σχολής Αχιλλέας Χαλδαιάκης, ο Αναπληρωτής Κοσμήτωρ της Νομικής Σχολής Κωνσταντίνος Χριστοδούλου, ο Πρόεδρος του Τμήματος Θεατρικών Σπουδών Γιώργος Πεφάνης, η Πρόεδρος του Τμήματος Μουσικών Σπουδών Αναστασία Γεωργάκη, η Πρόεδρος του Τμήματος Ιστορίας και Αρχαιολογίας Κατερίνα Νικολάου, ο Πρόεδρος του Παιδαγωγικού Τμήματος Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Δημήτρης Φωτεινός, ο Πρόεδρος του Τμήματος Ψηφιακών Τεχνών και Κινηματογράφου Δημήτρης Χαρίτος κλπ. Πραγματοποιήθηκαν σύντομες εισηγήσεις και ακολούθησε εκτενής συζήτηση και τοποθετήσεις από πολλούς/ές Συναδέλφους.

Από τις τοποθετήσεις και από τη συζήτηση έγινε φανερό ότι το Ίδρυμά μας διαθέτει εξαιρετικό επιστημονικό δυναμικό σε πολλά Τμήματα και Σχολές με γνωστικά αντικείμενα και ερευνητικά ενδιαφέροντα που συνάδουν με τις Παραστατικές Τέχνες. Ιδιαίτερο ενδιαφέρον εκδηλώθηκε από Συναδέλφους των Τμημάτων Μουσικών και Θεατρικών Σπουδών, Ψηφιακών Τεχνών και Κινηματογράφου, ΕΜΜΕ, ΣΕΦΑΑ, Σχολή Επιστημών Αγωγής, Ιατρικής Σχολής, των Τμημάτων Ιστορίας και Αρχαιολογίας, ΠΔΕ, ΙΦΕ κλπ.

Ως κοινή θέση όλων των παρευρισκομένων προτάθηκε η ανάληψη πρωτοβουλιών ώστε, εάν η Πολιτεία προβεί στην ίδρυση της εν λόγω Σχολής, αυτή α) να υπάγεται θεσμικά στο Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων, β) να συγκροτηθεί ως Σχολή του ΕΚΠΑ (για επιστημολογικούς, λειτουργικούς, οικονομικούς και οργανωτικούς λόγους δεοντολογίας και ευχέρειας), γ) να διέπεται αυτονοήτως από τις αρχές και τις πρακτικές των διεθνών πρωτοκόλλων ανώτατης πανεπιστημιακής εκπαίδευσης και δ) να δέχεται τους φοιτητές της μέσω πανελληνίων εξετάσεων στα προβλεπόμενα σε αυτές μαθήματα, αλλά και σε μαθήματα ειδικών δεξιοτήτων. Κοινή, επίσης, ήταν και η θέση ότι το ΕΚΠΑ οφείλει με τις ενέργειές του να διαφυλάξει τα επαγγελματικά δικαιώματα των φοιτητών του (ιδίως των Τμημάτων Θεατρικών και Μουσικών Σπουδών) και συνεπώς το κύρος των πτυχίων τους, όπως και να προβλέψει εκείνες τις διαδικασίες που θα επιτρέψουν διατμηματικές συνέργειες στην κατεύθυνση της διεπιστημονικότητας, της συμπερίληψης και της ευρυθμίας εντός του ΕΚΠΑ.

Αποφασίστηκε τέλος η συγκρότηση μιας επιτροπής η οποία θα παρακολουθεί το θέμα και θα επεξεργαστεί θέσεις που θα συμβάλουν στην ευόδωση του εγχειρήματος.

Θάνος Δημόπουλος

Πρύτανης ΕΚΠΑ