Οι Π. Πετράκης (Ομότιμος Καθηγητής ΕΚΠΑ), Ν. Φίλλιπας και Δ. Χιόνης απαντούν στις ερωτήσεις του EPSILON7 για τον πληθωρισμό τις επιπτώσεις της ενεργειακής κρίσης και τις “αντοχές” της χώρας μας.

Με δελτία «έκτακτων οικονοµικών φαινοµένων» µοιάζουν οι προβλέψεις των κορυφαίων αναλυτών τους τελευταίους µήνες για την πορεία της παγκόσµιας και κυρίως της ευρωπαϊκής οικονοµίας. Η µεγάλη εξάρτηση των περισσότερων χωρών της Ευρωζώνης από το ρωσικό αέριο, σε συνδυασµό µε τον «απρόβλεπτο» – τουλάχιστον για το ορατό µέλλον – πληθωρισµό, καθιστούν “terra incognita” τον επερχόµενο χειµώνα, που αναµένεται από τους πλέον δύσκολους – και παγωµένους – για τις κυβερνήσεις και, βεβαίως, για εκατοµµύρια νοικοκυριά και επιχειρήσεις. Η ελληνική οικονοµία, µετά την εισπρακτική και ψυχολογική ανάσα του καλοκαιριού, ετοιµάζεται για τη µεγάλη, χειµερινή αναµέτρησή της µε τις πολύπλευρες επιπτώσεις της παγκόσµιας γεωπολιτικής και ενεργειακής κρίσης. Η Ελλάδα πάντως αυτή τη φορά δεν είναι ο αδύναµος κρίκος στην Ε.Ε, καθώς ο «ρώσικος χειµώνας» αναµένεται ότι θα πλήξει σφοδρά πολύ ισχυρότερα – και ως πρότινος φαινοµενικά «άτρωτα» – ευρωπαϊκά κράτη.

Αναµφίβολα, είναι πολλοί οι άγνωστοι συντελεστές της παγκόσµιας ενεργειακής και γεωπολιτικής «εξίσωσης», µε αποτέλεσµα οι προβλέψεις των οικονοµολόγων να τελούν σε συνεχή αναθεώρηση από εβδοµάδα σε εβδοµάδα. Ωστόσο, η έγκυρη ανάλυση των οικονοµικών δεδοµένων είναι σήµερα περισσότερο απαραίτητη από ποτέ, καθώς οι ευρωπαϊκοί θεσµοί είναι υποχρεωµένοι να σχεδιάζουν συνεχώς νέα εργαλεία στήριξης των πιο ευάλωτων χωρών και κοινωνικών οµάδων και οι πολίτες και οι επιχειρηµατικοί φορείς αναζητούν αγωνιωδώς απαντήσεις και λύσεις στην ασφυκτική καθηµερινότητα που δηµιουργούν η ακρίβεια σε βασικά είδη διατροφής και η ανησυχία για την ενεργειακή επάρκεια και τροφοδοσία από το Νοέµβριο και µετά.

Για τους λόγους αυτούς το Epsilon7 ζήτησε από τρεις επιφανείς Έλληνες οικονοµολόγους να δώσουν τις δικές τους εκτιµήσεις, σε ένα ιδιότυπο «debate οικονοµολόγων για την οικονοµία».

Οι κ.κ Παναγιώτης Πετράκης,  Καθηγητής του Τµήµατος Οικονοµικών Επιστηµών του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστηµίου Αθηνών – Διευθυντής του Τοµέα Ιστορίας, Οικονοµικής Ανάπτυξης και Διεθνούς Οικονοµικής του Τµήµατος Οικονοµικών Επιστηµών του Ε.Κ.ΠΑ., Νίκος Φίλιππας, Καθηγητής Χρηµατοοικονοµικής του Πανεπιστηµίου του Πειραιά – Πρόεδρος και Ιδρυτής του Ινστιτούτου Χρηµατοοικονοµικού Αλφαβητισµού, και Διονύσης Χιόνης, Καθηγητής Τµήµα Οικονοµικών Επιστηµών Δηµοκρίτειου Πανεπιστηµίου Θεσσαλονίκης, καταθέτουν, µε επιφυλάξεις, τις εκτιµήσεις τους για την πορεία του πληθωρισµού και τις προοπτικές αποκλιµάκωσής του, σχολιάζουν τις έως τώρα παρεµβάσεις της κυβέρνησης στην ενεργειακή κρίση, οριοθετούν την απειλή της παγκόσµιας ύφεσης και τους κινδύνους για την Ελλάδα και αναλύουν τις επιπτώσεις από την αύξηση στο κόστος δανεισµού.

2 0

Διαβάστε τις εκτιμήσεις των οικονομολόγων: http://indeepanalysis.gr/oikonomia/debate-oikonomologwn-gia-ton-rosiko-xeimona