Εσπερίδα με τίτλο «Ενεργειακή πολιτική και γεωπολιτική αναβάθμιση στον χώρο της ανατολικής Μεσογείου» [1.12.2023]

Το Ελληνικό Ινστιτούτο Ενεργειακής Ρύθμισης διοργανώνει εσπερίδα, με συνδιοργανωτές το ίδρυμα Διεθνών Νομικών Μελετών Καθ. Ηλία Κρίσπη & Δρ. Αναστασίας Σαμαρά-Κρίσπη, το Ινστιτούτο Διεθνών Οικονομικών Σχέσεων και τον Φιλολογικό Σύλλογο Παρνασσός, με θέμα: «Ενεργειακή πολιτική και γεωπολιτική αναβάθμιση στον χώρο της ανατολικής Μεσογείου». Η εσπερίδα θα λάβει χώρα την Παρασκευή 1 Δεκεμβρίου 2023 και ώρα 18:00, στην Κεντρική Αίθουσα του Φιλολογικού Συλλόγου Παρνασσού.

Στην εσπερίδα θα μιλήσει και ο Καθηγητής κ. Αντώνης Μεταξάς, Πρόεδρος του Ελληνικού Ινστιτούτου Ενεργειακής Ρύθμισης και Καθηγητής Ευρωπαϊκού Δικαίου του Τομέα Διεθνών και Ευρωπαϊκών Σπουδών, του Τμήματος Πολιτικής Επιστήμης και Δημόσιας Διοίκησης, με θέμα εισήγησης «Ενεργειακή μετάβαση: Νομικές και ρυθμιστικές προκλήσεις για την ελληνική ενεργειακή αγορά».

Χαιρετισμοί:
Νεόφυτος Κωνσταντίνου, Αναπληρωτής Αρχηγός Διπλωματικής Αποστολής της Πρεσβείας της Κυπριακής Δημοκρατίας στην Αθήνα.
Φίλιππος Νικολόπουλος, Καθηγητής Κοινωνιολογίας, Νομικός, Λογοτέχνης, Γραμματεύς της Κοσμητείας & Επιστημονικός Υπεύθυνος του Ελεύθερου Πανεπιστημίου του Φ.Σ. Παρνασσός.
Δρ. Αναστασία Σαμαρά-Κρίσπη, Πρόεδρος του Ιδρύματος Διεθνών Νομικών Μελετών Καθ. Ηλία Κρίσπη.

Συντονισμός:
Καθηγητής Φίλιππος Νικολόπουλος (Φ.Σ. «Παρνασσός»)
Δρ. Στυλιανός Πολίτης (Ίδρυμα Διεθνών Νομικών Μελετών Καθ. Η. Κρίσπη)

Εισηγήσεις:
Δημήτριος Μαυράκης, Καθηγητής και Διευθυντής του Κέντρου Ενεργειακής Πολιτικής και Ανάπτυξης του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών. Θέμα: «Ανιχνεύοντας γεωπολιτικές εξελίξεις στην Ανατολική Μεσόγειο».
Αντώνης Μεταξάς, Αναπληρωτής Καθηγητής Ευρωπαϊκού Δικαίου στο Τμήμα Πολιτικής Επιστήμης και Δημόσιας Διοίκησης του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών. Θέμα: «Ενεργειακή μετάβαση: Νομικές και ρυθμιστικές προκλήσεις για την ελληνική ενεργειακή αγορά».
Βιβή Κεφαλά, Καθηγήτρια Διεθνών Σχέσεων στην Ευρύτερη Μέση Ανατολή και Βόρεια Αφρική. Επικεφαλής του Προγράμματος Μέσης Ανατολής – ΙΔΟΣ. Θέμα: «Ενεργειακή ασφάλειας και γεωοικονομία στην Α. Μεσόγειο: Η σημασία της σχέσης Ελλάδας – Αιγύπτου».
Κωνσταντίνος Φίλης, Διευθυντής του Ινστιτούτου Διεθνών Υποθέσεων (ΙGA) και καθηγητής του Αμερικανικού Κολλεγίου Ελλάδος. Θέμα: «Η θέση της Ελλάδας στο υπό διαμόρφωση ενεργειακό γίγνεσθαι».
Θρασύβουλος Μαρκέτος, Δρ Διεθνών Σχέσεων, Senior Consultant, δεξαμενή σκέψης “Strategy International”, Διδάσκων/Ερευνητικός Συνεργάτης στο Ινστιτούτο Διαρκούς Επιμόρφωσης, ΓΕΕΘΑ, Επιστημονικός Συνεργάτης στο Ινστιτούτο Ενέργειας Νοτιο-Ανατολικής Ευρώπης, Επισκέπτης Καθηγητής στη Σχολή Οικονομίας και Τεχνολογίας του Πανεπιστημίου Πελοποννήσου. Θέμα: «Η δια-μεσογειακή Γεωστρατηγική Αναδιάρθρωση της Ελλάδος. Πύλη Ενέργειας, Εμπορίου, και Ασφάλειας για την Ευρωπαϊκή Ένωση».

Η είσοδος είναι ελεύθερη.

Για περισσότερες πληροφορείες, δείτε τους συνδέσμους: www.energy-regulation.eu/εσπεριδα-ενεργειακη-πολιτικη-και-γε/ ή https://lsparnas.gr/energiaki-politiki-kai-geopolitiki-anavathmisi-ston-xoro-tis-anatolikis-mesogiou/

πρόσκληση 01 12 2023