ΕΚΠΑ estories – Ένας νέος ιστοχώρος για τη μοναδική ιστορία και τον πολιτισμό του ΕΚΠΑ

ΕΚΠΑ estories  (http://estories.uoa.gr/)
Ένας νέος ιστοχώρος για τη μοναδική ιστορία και πολιτισμό του ΕΚΠΑ

Το ΕΚΠΑ estories.gr, (http://estories.uoa.gr/), ο νέος ιστοχώρος που αποτελεί μέλος του ψηφιακού κόμβου uoa.gr, γίνεται προσβάσιμος online. Χάρις στην υποστήριξη της Επιτροπής Ελλάδα 2021, το ΕΚΠΑ estories αποτέλεσε ένα από τα έργα της χρονιάς που πέρασε και το οποίο χτίστηκε πάνω σε δύο άξονες, την ανάδειξη της ιστορίας του πρώτου πανεπιστημιακού ιδρύματος του νεοσύστατου ελληνικού κράτους και της μοναδικής πολιτιστικής του κληρονομιάς. Tο ΕΚΠΑ estories.gr αποτελεί ένα σύγχρονο ψηφιακό εγχείρημα το οποίο περιλαμβάνει αρχειακά και φωτογραφικά τεκμήρια που στην πλειονότητά τους διατίθενται στο κοινό για πρώτη φορά.

hub image estories

Οι επισκέπτες/τριες του ιστοχώρου θα περιηγηθούν σε σημαντικά κομμάτια της ιστορίας του ΕΚΠΑ, της παράλληλης πορείας του και της αναπόφευκτης επιρροής του στις εξελίξεις της ελληνικής ιστορίας, μέσα από μία πλούσια ψηφιακή έκθεση. Όλο αυτό το σύμπαν γεγονότων που μετρά σήμερα 185 χρόνια, παρουσιάζεται μοναδικά μέσα από μια ψηφιακή έκθεση και ένα διαδραστικό χρονολόγιο τα οποία θα προσφέρουν στον επισκέπτη ένα ταξίδι στο χρόνο του ΕΚΠΑ. Συγχρόνως, η πολιτιστική κληρονομιά του Πανεπιστημίου, έρχεται να συστήσει και να αναδείξει την διαρκώς προστιθέμενη αξία του ιδρύματος σε αυτό το πεδίο.

Μεταξύ άλλων, το ΕΚΠΑ stories.gr προσφέρει την δυνατότητα περιήγησης 360 μοιρών στα Προπύλαια του Πανεπιστημίου, ένα εμβληματικό και ιστορικό κτήριο το οποίο ανοίγει τις πόρτες του σε όλους μέσα από τις οθόνες των ψηφιακών συσκευών τους. Ειδική μνεία και παρουσίαση γίνεται στο σύνολο των πανεπιστημιακών μουσείων και των συλλογών τους, τα οποία συστήνονται μιλώντας μέσω των εκθεμάτων τους για την ιστορία της πανεπιστημιακής εκπαίδευσης στην Ελλάδα και την εντυπωσιακή ποικιλότητα των πανεπιστημιακών συλλογών και των επιστημονικών πεδίων τα οποία υπηρετούν. Η αρχιτεκτονική κληρονομιά του Πανεπιστημίου, η οποία περιλαμβάνει τα πολυάριθμα κτήρια που στέγασαν και στεγάζουν το ΕΚΠΑ εντός και εκτός της πόλης των Αθηνών μέχρι σήμερα, χαρτογραφήθηκε ψηφιακά προσφέροντας μία ιστορική περιήγηση για την παρουσία του Πανεπιστημίου στην πόλη.

Το e-ΕΚΠΑ stories.gr έχει θέσει ως στόχο να αποτελέσει έναν ζωντανό διαδικτυακό κόμβο που θα ανανεώνεται και θα ενημερώνει το κοινό για όλες τις τρέχουσες πολιτιστικές δράσεις του Πανεπιστημίου προσφέροντας παράλληλα την δυνατότητα φιλοξενίας περιοδικών ψηφιακών εκθέσεων με ποικίλες θεματικές. Ήδη προετοιμάζεται περιοδική έκθεση για τον Ιωάννη Καποδίστρια και τη σχέση του με το Πανεπιστήμιο Αθηνών.

Το e-ΕΚΠΑ stories.gr σχεδιάστηκε από ειδική επιστημονική επιτροπή από μέλη του ΕΚΠΑ (Βαγγέλης Καραμανωλάκης (πρόεδρος), Μάρλεν Μούλιου, Χάιδω Μπάρκουλα,Βαγγέλης Παπούλιας, Δημήτρης Παυλόπουλος, Μυρσίνη Πήχου) και πραγματοποιήθηκε από την εταιρεία Mainsys.