Πραγματοποιήθηκε η ημερίδα «ΥΓΕΙΑ 5.0» για τις τεχνολογικές, κοινωνικές και οικονομικές επιδράσεις της ψηφιακής τεχνολογίας στην υγεία

Με ιδιαίτερη επιτυχία ολοκληρώθηκε η ημερίδα «ΥΓΕΙΑ 5.0: Τεχνολογικές, κοινωνικές και οικονομικές επιδράσεις της ψηφιακής τεχνολογίας στην υγεία» που διοργανώθηκε από το Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών και το Εθνικό Κέντρο Αξιολόγησης της Ποιότητας και Τεχνολογίας στην Υγεία (Ε.Κ.Α.Π.Τ.Υ.).

Στο κατάμεστο αμφιθέατρο «Ιωάννης Δρακόπουλος», στα κεντρικά κτήρια του Πανεπιστημίου Αθηνών στα Προπύλαια, την ημερίδα άνοιξε ο Υπουργός Υγείας, κ. Άδωνις Γεωργιάδης. Ακολούθησαν χαιρετισμοί από τον Πρύτανη του Ε.Κ.Π.Α., Καθηγητή της Ιατρικής Σχολής κ. Γεράσιμο Σιάσο, τον Ομότιμο Καθηγητή της Ιατρικής Σχολής, Προέδρο της Ελληνικής Εταιρείας Ψηφιακής Ιατρικής κ. Ιωάννη Λεκάκη, την Πρόεδρο και Διευθύνουσα Σύμβουλο του Ε.Κ.Α.Π.Τ.Υ. κ. Ρίτα Πικρού-Μωραϊτάκη και τον Καθηγητή, Διευθυντή του Εργαστηρίου Βιοϊατρικής Τεχνολογίας της Ιατρικής Σχολής του Ε.Κ.Π.Α. κ. Θεόδωρο Παπαϊωάννου.

Την εναρκτήρια διάλεξη της ημερίδας έδωσε ο Ομότιμος Καθηγητής της Ιατρικής Σχολής του Ε.Κ.Π.Α., Ακαδημαϊκός κ. Γεώργιος Χρούσος, υπό την προεδρεία του Γενικού Γραμματέα Ανώτατης Εκπαίδευσης του Υπουργείου Παιδείας, Θρησκευμάτων και Αθλητισμού, Ομότιμου Καθηγητή Ιατρικής Σχολής Πανεπιστημίου Κρήτης, κ. Οδυσσέα-Ιωάννη Ζώρα.

Το πρόγραμμα της ημερίδας περιλάμβανε ομιλίες από διακεκριμένους καθηγητές, επιστήμονες, επαγγελματίες και νέους ερευνητές που δραστηριοποιούνται στον τομέα της πληροφορικής, της τεχνητής νοημοσύνης, της ιατρικής τεχνολογίας, της αξιολόγησης τεχνολογιών υγείας, των  οικονομικών της υγείας και της διοίκησης μονάδων υγείας.

health 5.0 event
Καθηγητής Θεόδωρος Παπαϊωάννου, Ομ. Καθηγητής Οδυσσέας Ζώρας, Γ. Γ. Ανώτατης Εκπαίδευσης του Υπουργείου Παιδείας, Θρησκευμάτων και Αθλητισμού, Ομ. Καθηγητής και Ακαδημαϊκός Γεώργιος Χρούσος, Νίκος Κακαβάς, Οδοντίατρος, Μέλος ΔΣ ΕΚΑΠΤΥ, Βάσω Φιλιππάτου, Διευθύντρια Νοσηλευτικής Υπηρεσίας Γενικού Ογκολογικού Νοσοκομείου Κηφισιάς «Οι Άγιοι Ανάργυροι», Μέλος ΔΣ ΕΚΑΠΤΥ, Ρίτα Πικρού-Μωραϊτάκη, Πρόεδρος και Διευθύνουσα Σύμβουλος του ΕΚΑΠΤΥ