Αναγόρευση της Καθηγήτριας Karen Van Dyck σε Επίτιμη Διδάκτορα του Τμήματος Αγγλικής Γλώσσας και Φιλολογίας της Φιλοσοφικής Σχολής του ΕΚΠΑ [23/3/22]

Tην Τετάρτη 23 Μαρτίου 2022, ώρα 10.00 π.μ. στη Μεγάλη Αίθουσα του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, θα αναγορευθεί επίτιμη διδάκτορας του Τμήματος Αγγλικής Γλώσσας και Φιλολογίας της Φιλοσοφικής Σχολής του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών η Dr. Karen Van Dyck (Κάρεν Βαν Ντάϊκ) καθηγήτρια Νεοελληνικής Γλώσσας και Φιλολογίας του Πανεπιστημίου Columbia (Η.Π.Α.)

Η τελετή της αναγόρευσης θα μεταδοθεί διαδικτυακά: https://www.youtube.com/watch?v=Bc7BR5Brf1I

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

Προσφώνηση από τον Πρύτανη του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, καθηγητή Μελέτιο-Αθανάσιο Κ. Δημόπουλο.

Παρουσίαση του έργου και της προσωπικότητας της τιμωμένης από την καθηγήτρια του Τμήματος Αγγλικής Γλώσσας και Φιλολογίας της Φιλοσοφικής Σχολής του Πανεπιστημίου Αθηνών Μαρία K. Σιδηροπούλου.

Αναγόρευση της τιμωμένης

• Ανάγνωση των κειμένων του Ψηφίσματος του Τμήματος, της Αναγόρευσης και του Διδακτορικού Διπλώματος από την Πρόεδρο του Τμήματος Αγγλικής Γλώσσας και Φιλολογίας καθηγήτρια Ασπασία Π. Βελισσαρίου.
  • Περιένδυση της τιμωμένης με την τήβεννο της Σχολής από τον Κοσμήτορα της Φιλοσοφικής Σχολής, καθηγητή Αχιλλέα Γ. Χαλδαιάκη.

Ομιλία της τιμωμένης καθηγήτριας Karen Van Dyck με τίτλο: «Translating Greece»

image 1

Η Karen Van Dyck, Καθηγήτρια Νεοελληνικής Λογοτεχνίας (Kimon A. Doukas) στο Τμήμα Κλασικών Σπουδών στο Columbia University, εργάζεται σε θέματα μετάφρασης, μετανάστευσης και φύλου. Είναι ιδρυτής και πρώην διευθύντρια των Ελληνικών Σπουδών και υπήρξε επίσης ενεργό μέλος του Ινστιτούτου Έρευνας για τις Γυναίκες, τη Σεξουαλικότητα και το Φύλο. Τα βιβλία και οι μεταφράσεις της περιλαμβάνουν τη σειρά Kassandra and the Censor, The Scattered Papers of Penelope, Austerity Measures: The New Greek Poetry, και πιο πρόσφατα τη σειρά Three Summers in the Penguin European Writers της Μαργαρίτας Λυμπεράκη. Η δουλειά της έχει εμφανιστεί στα περιοδικά PMLA, LARB, Paris Review, Guardian και World Literature Today.

Βλ επίσης: http://classics.columbia.edu/karen-van-dyck

Scheduled Ανθρωπιστικές, Κοινωνικές Επιστήμες & Τέχνες Πανεπιστημιακή Κοινότητα Παρουσιάσεις Τελετές Επίτιμων Διδακτόρων