Διεθνές Επιστημονικό Συνέδριο για τον Κωσταντίνο Χατζόπουλο «Κωσταντίνος Χατζόπουλος, ο πολύτροπος» [20-22/09/2024]

Υπό την αιγίδα του Υπουργείου Πολιτισμού

Το Εργαστήριo «Θέατρο, Φιλοσοφία, Εκπαίδευση» και το Εργαστήριο Ιστορίας του Βιβλίου του Τμήματος Θεατρικών Σπουδών Ε.Κ.Π.Α. σε συνεργασία με τον Δήμο Αγρινίου διοργανώνουν Διεθνές Επιστημονικό Συνέδριο για τον Κωσταντίνο Χατζόπουλο στο Αγρίνιο, στις 20 έως 22 Σεπτεμβρίου 2024.

ΑΦΙΣΑ ΣΥΝΕΔΡΙΟΥ

Πανεπιστημιακοί καθηγητές, καθηγήτριες και ερευνητές και ερευνήτριες, από την Ελλάδα και το εξωτερικό, διδάκτορες, μεταπτυχιακοί φοιτητές και μεταπτυχιακές φοιτήτριες, εκπαιδευτικοί, λογοτέχνες και καλλιτέχνες θα έχουν την ευκαιρία να συναντηθούν στη φιλόξενη πόλη του Αγρινίου για να εξετάσουν και να επανεκτιμήσουν με σύγχρονες μεθόδους έρευνας και ερμηνείας την πολύπλευρη προσωπικότητα, την κοινωνική δράση και το συγγραφικό έργο του Αγρινιώτη ποιητή, πεζογράφου, κριτικού, θεατρικού μεταφραστή, εισηγητή του συμβολισμού στη νεοελληνική πεζογραφία, σοσιαλιστή διανοούμενου και δημοτικιστή.

Το συνέδριο τελεί υπό την αιγίδα του Υπουργείου Πολιτισμού και πραγματοποιείται με τη χορηγία του Δήμου Αγρινίου στο Επιμελητήριο Αιτωλοακαρνανίας, Παπαστράτου 53 & Σμύρνης, Αγρίνιο.

Επιστημονική επιτροπή

• Θανάσης Αγάθος, Αναπληρωτής Καθηγητής του Τμήματος Φιλολογίας Ε.Κ.Π.Α.
  • Λίλυ Αλεξιάδου, ΕΔΙΠ του Τμήματος Θεατρικών Σπουδών Ε.Κ.Π.Α.
  • Μιχαέλα Αντωνίου, ΕΔΙΠ του Τμήματος Θεατρικών Σπουδών Ε.Κ.Π.Α.
  • Άννα Καρακατσούλη, Καθηγήτρια του Τμήματος Θεατρικών Σπουδών Ε.Κ.Π.Α.
  • Γιώργος Π. Πεφάνης, Καθηγητής του Τμήματος Θεατρικών Σπουδών Ε.Κ.Π.Α.
  • Έρη Σταυροπούλου, Ομότιμη Καθηγήτρια του Τμήματος Φιλολογίας Ε.Κ.Π.Α.
  • Κλειώ Φανουράκη, Αναπληρώτρια Καθηγήτρια του Τμήματος Θεατρικών Σπουδών Ε.Κ.Π.Α.

Οργανωτική επιτροπή

• Λίλυ Αλεξιάδου, ΕΔΙΠ του Τμήματος Θεατρικών Σπουδών Ε.Κ.Π.Α.
  • Απόστολος Βετσόπουλος, Δρ Ιστορίας, Σύμβουλος Εκπαίδευσης Φιλολόγων Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Εκπ/σης Αιτωλοακαρνανίας
  • Ίλια Λακίδου, ΕΔΙΠ του Τμήματος Θεατρικών Σπουδών Ε.Κ.Π.Α.
  • Πολυξένη Κ. Μπίστα, δ.φ. Νεοελληνίστρια-Συγγραφέας
  • Θάλεια Μπουσιοπούλου, ΕΕΠ του Τμήματος Θεατρικών Σπουδών Ε.Κ.Π.Α.
  • Μαρία Παπαγεωργίου, Δημοτική Σύμβουλος, Πρόεδρος ΔΗΠΕΘΕ Αγρινίου
  • Χρυσούλα Σπυρέλη, Δρ Νεοελληνικής λογοτεχνίας, πρώην Σχολική Σύμβουλος Federica Grasso, Δρ του Τμήματος Ανθρωπιστικών Σπουδών του Πανεπιστημίου της Κατάνια
από έως
Scheduled Ανθρωπιστικές, Κοινωνικές Επιστήμες & Τέχνες Παρουσιάσεις