Το Τμήμα Φιλοσοφίας του Ε.Κ.Π.Α., σε συνεργασία με το ΚΕΛΚΙΠ, διοργανώνει διάλεξη των κ.κ. Curie Virág (Associate Professor in World Philosophy, University of Warwick/Senior Research Fellow, University of Edinburgh) και Στρατή Παπαϊωάννου (Διευθυντής Ερευνών, ΕΙΕ) την Πέμπτη 28 Μαρτίου 2024, στις 11:30 π.μ., στο Αμφιθέατρο της Βιβλιοθήκης της Φιλοσοφικής Σχολής του Ε.Κ.Π.Α. (Πανεπιστημιόπολη Ζωγράφου).

Οι ομιλητές θα παρουσιάσουν τη συνδυασμένη έρευνά τους σχετικά με τη διαπολιτισμική φιλοσοφία, ενόψει της έκδοσης του συλλογικού τόμου “In the Mind, in the Body, in the World Emotions in Early China and Ancient Greece” (Edited by Douglas Cairns & Curie Virág), Oxford: Oxford University Press, 2024.

Cairns Virag In the mind in the body

Ο τίτλος της ανακοίνωσης της κ. Curie Virág είναι “Becoming like the Ancients: Pleasure and the Reading Subject in Zhu Xi’s Method of Learning (dushufa 讀書法)” και του κ. Στρατή Παπαϊωάννου “Portraits of the Reader in the Middle Byzantine Period”.

Scheduled Ανθρωπιστικές, Κοινωνικές Επιστήμες & Τέχνες Παρουσιάσεις