Διαλέξεις του Καθηγητή B. Soyer στο πλαίσιο του Π.Μ.Σ. Ναυτικού Δικαίου της Νομικής Σχολής του Ε.Κ.Π.Α.

Ο Καθηγητής Barış Soyer και ο Καθηγητής George Leloudas (University of Swansea, UK) έχουν αναλάβει τη διδασκαλία του μεταπτυχιακού μαθήματος εαρινού εξαμήνου “Developments of English Case Law on Shipping” του Π.Μ.Σ. Ναυτικού Δικαίου της Νομικής Σχολής του Ε.Κ.Π.Α.. Στόχος τους είναι να εξοικειώσουν τους μεταπτυχιακούς φοιτητές στο πλαίσιο του Π.Μ.Σ., με τις τελευταίες εξελίξεις στο χώρο του ναυτικού δικαίου από τη σκοπιά της αγγλικής νομολογίας, εγκαθιστώντας ουσιαστική γέφυρα επικοινωνίας με αλλοδαπά ιδρύματα εγνωσμένου κύρους.

Στο πλαίσιο του Π.Μ.Σ., την Πέμπτη 4 και την Παρασκευή 5 Απριλίου 2024 ο Καθηγητής Barış Soyer πραγματοποίησε διά ζώσης τρεις εξαιρετικά ενδιαφέρουσες και επίκαιρες διαλέξεις που αφορούσαν σύγχρονα ζητήματα στο αντικείμενο των ναυλοσυμφώνων, και συγκεκριμένα τις ρήτρες off-hire, employment και safe port/safe berth.

Βλ. επίσης: https://www.law.uoa.gr/anakoinoseis_kai_ekdiloseis/proboli_anakoinosis/dialexeis_kathigiti_b_soyer_sto_plaisio_toy_pms_naytikoy_dikaioy/