Υπογραφή μνημονίων συναντίληψης μεταξύ ΕΚΠΑ και Πανεπιστημίων Siena Ιταλίας & Bialystok Πολωνίας

Στο πλαίσιο εξωστρέφειας και ενδυνάμωσης των σχέσεων με Πανεπιστημιακά Ιδρύματα γειτονικών χωρών, το Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών προχώρησε σε υπογραφή Μνημονίων Συναντίληψης και Συνεργασίας (Memorandum of Understanding) με τα ακόλουθα Πανεπιστήμια:

1. Μνημόνιο Συνεργασίας μεταξύ του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών και του Πανεπιστημίου της Siena Ιταλίας, το οποίο υπεγράφη το Μάιο 2022. Ως σύνδεσμος από πλευράς του ΕΚΠΑ για τους σκοπούς του εν λόγω μνημονίου, ορίστηκε ο Επίκουρος Καθηγητής Προσθετικής της Οδοντιατρικής Σχολής ΕΚΠΑ, Γ. Παπαβασιλείου.
  2. Μνημόνιο Συνεργασίας μεταξύ του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών και του Πανεπιστημίου του Bialystok Πολωνίας, το οποίο υπεγράφη το Φεβρουάριο 2023. Ως σύνδεσμος από πλευράς του ΕΚΠΑ για τους σκοπούς του εν λόγω μνημονίου, ορίστηκε η Επίκουρη Καθηγήτρια Προσθετικής της Οδοντιατρικής Σχολής ΕΚΠΑ, Φ. Καμποσιώρα

Η υπογραφή των μνημονίων αποτελεί εφαλτήριο για την συνεργασία μεταξύ του ΕΚΠΑ και των 2 ανωτέρω πανεπιστημιακών ιδρυμάτων