Πριν λίγες μέρες ολοκληρώθηκε με μεγάλη επιτυχία το Evia Film Project (15-19 Ιουνίου), η νέα φιλόδοξη πρωτοβουλία του Φεστιβάλ Κινηματογράφου Θεσσαλονίκης, το οποίο ταξίδεψε για πρώτη φορά έξω από τον φυσικό του χώρο, φιλοξενώντας για πέντε μέρες, στην Αιδηψό, στη Λίμνη και στην Αγία Άννα μια σειρά από πολιτιστικές και περιβαλλοντικές δράσεις: Κινηματογραφικές προβολές, μία μεγάλη συναυλία του ambassador της διοργάνωσης Κωστή Μαραβέγια, ξεναγήσεις, εργαστήρια, masterclasses και εκπαιδευτικά προγράμματα έφεραν κοντά τους κατοίκους της περιοχής, φοιτητές, επαγγελματίες του χώρου και διακεκριμένους καλεσμένους από όλο τον κόσμο, προσφέροντας οικονομική ανακούφιση, ποιοτική ψυχαγωγία και οικολογική ενημέρωση και εκπαίδευση στην τοπική κοινωνία της πολύπαθης Βόρειας Εύβοιας.

Κατά τη διάρκεια του Evia Film Project, συνολικά 72 φοιτητές από το Τμήμα Ψηφιακών Τεχνών και Κινηματογράφου των Ψαχνών, το Τμήμα Επικοινωνίας, Μέσων και Πολιτισμού του Παντείου Πανεπιστημίου, το Τμήμα Επικοινωνίας και ΜΜΕ – Εργαστήριο Οπτικοακουστικών Μέσων (ΕΚΠΑ) και το Τμήμα Επικοινωνίας, Δημοσιογραφίας και Μέσων Μαζικής Επικοινωνίας (ΑΠΘ) παρακολούθησαν το τριήμερο εντατικό εκπαιδευτικό εργαστήριο που δημιουργήθηκε ειδικά για τις ανάγκες των φοιτητών στο πλαίσιο του Evia Film Project. Το εργαστήριο περιλάμβανε πέντε εξειδικευμένες διαλέξεις από κορυφαίους επαγγελματίες του οπτικοακουστικού χώρου από την Ελλάδα και το εξωτερικό.

Κατά την διάρκεια της διοργάνωσης, ο καλλιτεχνικός διευθυντής του Φεστιβάλ Κινηματογράφου Θεσσαλονίκης Ορέστης Ανδρεαδάκης και η γενική διευθύντρια του Φεστιβάλ, Ελίζ Ζαλαντό, τόνισαν πως στόχος αυτού του νέου πιλοτικού προγράμματος, που φιλοδοξεί να γίνει θεσμός, είναι «να φυτέψουν έναν μικρό σπόρο πολιτισμού και ανάπτυξης στην περιοχή», ο οποίος θα φέρει καρπούς τα επόμενα χρόνια αναδεικνύοντας τη Βόρεια Εύβοια, σε βάθος χρόνου, σε παγκόσμιο κέντρο για το πράσινο σινεμά.

Ειδικότερα, σύμφωνα με έναν πρώτο συνοπτικό απολογισμό της νέας πολιτιστικής δράσης του Φεστιβάλ, περισσότεροι από 400 προσκεκλημένοι από την Ελλάδα και το εξωτερικό φιλοξενήθηκαν στο πλαίσιο του Evia Film Project σε επιχειρήσεις της Βόρειας Εύβοιας, τονώνοντας την τοπική οικονομία. Μάλιστα, για όλες τις δράσεις του το Φεστιβάλ απασχόλησε εργαζομένους, τεχνίτες, φύλακες, τεχνικούς και άλλους επαγγελματίες από τη Βόρεια Εύβοια.

Περισσότερες πληροφορίες: