Ολοκλήρωση των ταχύρρυθμων σεμιναρίων αρχαίου χορού και δράματος (Αύγουστος – Οκτώβριος 2024)

Το Σάββατο 5 Οκτωβρίου 2024 ολοκληρώθηκαν δύο κύκλοι (40 ωρών έκαστος) ταχύρρυθμων σεμιναρίων αρχαίου χορού και δράματος με θέμα τη Λυσιστράτη που διοργανώθηκαν από το Εργαστήριο Φιλοσοφίας & Τέχνης του ΕΚΠΑ σε συνεργασία με το Τμήμα Σπουδών Αρχαίου Ελληνικού Πολιτισμού του Πειραϊκού Συνδέσμου και την ομάδα μελέτης αρχαίας όρχησης του θεάτρου Δόρα Στράτου. Με ευθύνη της Άννας Λάζου, αν. καθηγ. του Τμήματος Φιλοσοφίας και συντονίστριας των συνεργαζόμενων φορέων, από τις 5 Αυγούστου έως τις 5 Οκτωβρίου διδάχθηκαν τα μαθήματα της φιλοσοφίας, υποκριτικής, χορογραφίας και μουσικής του αρχαίου δράματος ενώ αναλύθηκε η πρόσφατα δημοσιευμένη διασκευή της Λυσιστράτης (εκδόσεις ΚΑΚΤΟΣ, 2024) από τον Andrew Irvine, καθηγ. Φιλοσοφίας του Πανεπιστημίου British Columbia.

ΟΛΟΚΛΗΡΩΣΗ ΣΕΜΙΝΑΡΙΩΝ 2024

Τα σεμινάρια παρακολούθησαν επιτυχώς 20 εκπαιδευόμενοι τόσο από το ΕΚΠΑ όσο και άλλων Πανεπιστημίων, φοιτητές, υπ. διδάκτορες και καθηγητές διαφόρων γνωστικών αντικειμένων και επιστημονικών κατευθύνσεων, στους οποίους δόθηκαν βεβαιώσεις παρακολούθησης, μαζί με τη βιβλιογραφία και υλικό από τα βιωματικά μαθήματα. Συμμετείχε η θεατρική ερευνητική ομάδα ΔΗΜΟΔΟΚΟΣ με έδρα το Πανεπιστήμιο της Σορβόννης (διευθ. Philippe Brunnet) με παρουσίαση χορικών αρχαίας ελληνικής ποίησης και αρχαίου ελληνικού δράματος. Δίδαξαν μέλη της πανεπιστημιακής κοινότητας του ΕΚΠΑ, νέοι ερευνητές και διδάκτορες.

APRES LEPIDAURE2

1. Ειρήνη Κοσμά
  2. Άννα Λάζου
  3. Μάτα Μάρρα
  4. Ιωάννα Μάστορα
  5. Χρήστος Προσύλης
  6. Θωμαή Ράγια
  7. Γιώργος Σαραντόπουλος
  1. Γεωργία Αργυροπούλου
  2. Αγγελική Ζαμπνάρη
  3. Βασιλική Καζαμία
  4. Σοφία Σγουράκη
  5. Μαριάνα Σπυριδάκη
  6. Δήμητρα Συμεού
  7. Άλεξ Τσαλκιτζής
  8. Χαρίκλεια Φλωροπούλου
  9. Τάνια Χαϊμάνοβα
  10. Μαρία Χιονίδου-Μοσκοφόγλου

Για την πραγματοποίηση των σεμιναρίων και των παραστασιακών δρωμένων παραχωρήθηκαν χώροι του Ε.Κ.Π.Α., του θεάτρου Δόρα Στράτου και του Δήμου Επιδαύρου.
EPDV1DSC 0390
Το Σάββατο 5.10 στις 4.30 μμ στην Πανεπιστημιακή Λέσχη, αίθουσα μουσικού τμήματος (Ιπποκράτους 15) δόθηκαν οι βεβαιώσεις διδασκαλίας και παρακολούθησης:
FL31824DSC 0141