Πορίσματα Πρακτικού Ναυτιλιακού Σεμιναρίου: ‘Διαδικασία Ναύλωσης: Από τη Διαπραγμάτευση ως την Ολοκλήρωση’

Το Τμήμα Διαχείρισης Λιμένων Διαχείρισης και Ναυτιλίας, της Σχολής Οικονομικών και Πολιτικών Επιστημών, του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, πραγματοποίησε Πρακτικό Ναυτιλιακό Σεμινάριο, την Πέμπτη 8 Δεκεμβρίου 2022, στην έδρα του (Συγκρότημα Ευρίπου) με θέμα: ‘Διαδικασία Ναύλωσης: Από τη Διαπραγμάτευση ως την Ολοκλήρωση’, υπό την οργάνωση του κ. Ευθύμιου Ρουμπή, Επίκουρου Καθηγητή Ναυτιλιακών Οικονομικών του Τμήματος. Εναρκτήριο πρόλογο έκανε ο Πρόεδρος του Τμήματος ΔΙΛΙΝ, Καθηγητής κ. Θεόδωρος Συριόπουλος.

3 1

Η δυναμική συμμετοχή ιδιαίτερα μεγάλου αριθμού φοιτητών, του συνόλου των διδασκόντων του Τμήματος και επισκεπτών, ανέδειξε την επίκαιρη σημασία και τον κρίσιμο ρόλο των ναυλώσεων για τις ναυτιλιακές επιχειρήσεις.

4 1

Η προσκεκλημένη ομιλήτρια Δρ. Εύη Πλωμαρίτου, διδάσκουσα του αντικειμένου σε εκπαιδευτικό φορέα της Κύπρου και Ναυτιλιακή Σύμβουλος του Lloyd’s Maritime Academy (UK) ανέπτυξε τους ακόλουθους άξονες:

• Οικονομικές, εμπορικές, νομικές, διαχειριστικές διαστάσεις του αντικειμένου των ναυλώσεων.
  • Βασικοί τύποι ναύλωσης, κρίσιμοι όρων συμβάσεων, ρόλος διεθνών ναυτιλιακών οργανισμών στη διαμόρφωση των συμβάσεων ναύλωσης.
  • Διαδικασίες και στάδια υλοποίησης ενός συμβολαίου ναύλωσης: πριν το κλείσιμο της ναύλωσης (pre-fixture stages), κατά το κλείσιμο της ναύλωσης (stage of fixture) και μετά το κλείσιμο της ναύλωσης (post-fixture stages).
  • Ανάλυση της σημασίας του ναυλοσυμφώνου (charter party) και της  λειτουργίας της φορτωτικής (bill of lading).
  • Εφαρμογή του ναυτιλιακού μάρκετινγκ ως εργαλείο αποτελεσματικής πολιτικής ναυλώσεων.
  • Προοπτικές αποφοίτων για επαγγελματική σταδιοδρομία στον χώρο των ναυλώσεων.
2 1

1 1

Τα βασικά συμπεράσματα του Σεμιναρίου συνοψίζονται στα ακόλουθα:

• Η ναύλωση είναι κρίσιμης σημασίας παράμετρος για τις θαλάσσιες μεταφορές, αφού καθορίζει τα περιθώρια κέρδους όλων των εμπλεκόμενων μερών (πλοιοκτητών και ναυλωτών).
  • Η επιτυχής διαπραγμάτευση και ολοκληρωμένη εκτέλεση ενός συμβολαίου ναύλωσης ξεκινάει από την πολύπλευρη και σφαιρική γνώση των εμπορικών, λειτουργικών, οικονομικών, νομικών και διαχειριστικών πτυχών του πεδίου των ναυλώσεων.
  • Οι ναυλαγορές παρουσιάζουν δυναμική συμπεριφορά και, συνεπώς, καθοριστικός παράγοντας επιτυχίας για μία ναυτιλιακή επιχείρηση είναι η ευέλικτη προσαρμογή των στρατηγικών ναύλωσης στις διαρκώς μεταβαλλόμενες συνθήκες πριν, κατά τη διάρκεια, και μετά την εκτέλεση ναύλωσης ενός πλοίου.
  • Σημαντική διαφοροποίηση επισημαίνεται στις διαδικασίες ναυλώσεων σε πλοία μεταφοράς χύδην φορτίων (bulk shipping) έναντι αυτών σε πλοία τακτικών γραμμών (liner shipping), καθώς επίσης και στην οργάνωση των αντίστοιχων τμημάτων ναύλωσης των ναυτιλιακών επιχειρήσεων.
  • Η επιλογή του τύπου ναύλωσης των πλοίων από τις ναυτιλιακές επιχειρήσεις είναι άμεσα συνδεδεμένη με την στρατηγική τους και τις προοπτικές εξέλιξης της ναυλαγοράς. Ο τύπος ναύλωσης των πλοίων καθορίζει την διανομή στα κόστη και τις ευθύνες που αναλαμβάνουν η ναυτιλιακή εταιρεία και ο ναυλωτής.
  • Το ναυτιλιακό μάρκετινγκ αποτελεί σύγχρονο εργαλείο βελτίωσης της πολιτικής ναυλώσεων των ναυτιλιακών επιχειρήσεων καθώς διερευνά την ικανοποίηση των αναγκών του ναυλωτή-φορτωτή σε θαλάσσιες μεταφορές αγαθών.
  • Η επιτυχής ναύλωση ενισχύεται σημαντικά από την προσαρμογή της πολιτικής ναυλώσεων της ναυτιλιακής επιχείρησης στην κάλυψη των επιθυμιών και απαιτήσεων των ναυλωτών, για την τελική διαμόρφωση του αντίστοιχου ναύλου και την αποτελεσματική και μακροχρόνια εμπορική απασχόληση των πλοίων της.
  • Οι επαγγελματικές προοπτικές των αποφοίτων του Τμήματος ΔΙΛΙΝ είναι ιδιαίτερα ισχυρές και ελπιδοφόρες για όσους και όσες επιλέξουν να εξειδικευτούν στον τομέα των ναυλώσεων, καθώς η ναυτιλιακή αγορά αναζητά συστηματικά καταρτισμένα στελέχη στον τομέα αυτόν.