Παρουσιάστηκε η επετειακή έκδοση του Ε.Κ.Π.Α. για το 1821 με τίτλο: “Εθνεγερσίας αναστοχασμοί. Ανθολόγιο πανηγυρικών λόγων για την 25η Μαρτίου 1821 στο Ε.Κ.Π.Α.” σε εκδήλωση που πραγματοποιήθηκε την Τετάρτη, 11 Μαΐου 2022 και ώρα 18.00 στο Αμφιθέατρο «Άλκης Αργυριάδης» του Πανεπιστημίου Αθηνών (κεντρικό κτήριο, Πανεπιστημίου 30).

Η εκδήλωση μεταδόθηκε παράλληλα και διαδικτυακά στον κάτωθι σύνδεσμο:

Η προσφώνηση πραγματοποιήθηκε από τον Πρύτανη του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, καθηγητή Μελέτιο-Αθανάσιο Κ. Δημόπουλο, ενώ η παρουσίαση της επετειακής έκδοσης έγινε από την Πρύτανη του Παντείου Πανεπιστημίου Κοινωνικών και Πολιτικών Επιστημών, καθηγήτρια Χριστίνα Κουλούρη, την καθηγήτρια του Τμήματος Ιστορίας και Αρχαιολογίας του Ε.Κ.Π.Α., Μαρία Ευθυμίου, τον τ. Αντιπρύτανη, ομότιμο καθηγητή του Ε.Κ.Π.Α., Κωνσταντίνο Μπουραζέλη και τον αναπληρωτή καθηγητή του Τμήματος Ιστορίας και Αρχαιολογίας του Ε.Κ.Π.Α., Ευάγγελο Καραμανωλάκη.

Ο Πρύτανης του ΕΚΠΑ, Θ. Δημόπουλος, ανέφερε μεταξύ άλλων τα εξής:

“Με ιδιαίτερη χαρά, χαιρετίζω σήμερα την παρουσίαση της δίτομης ανθολογίας Εθνεγερσίας Αναστοχασμοί. Ανθολόγιο πανηγυρικών λόγων για την 25η Μαρτίου 1821 στο ΕΚΠΑ, με λόγους που εκφωνήθηκαν στο Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών από την καθιέρωση του επίσημου εορτασμού της επετείου της κήρυξης του Αγώνα της Ανεξαρτησίας έως το 2021. Πρόκειται μια έκδοση που εντάσσεται στο πλαίσιο του εορτασμού των 200 χρόνων από την Ελληνική Επανάσταση, έναν εορτασμό στον οποίον το Πανεπιστήμιο μας, την περσινή χρονιά, συμμετείχε ενεργά με συνέδρια, διαλέξεις, εκδόσεις, θεατρικές και μουσικές παραστάσεις. Συνολικά, με μια σειρά δράσεων που αναδείκνυαν την ίδια την επέτειο αλλά και τη συμβολή του πανεπιστημίου μας στην ελληνική πολιτιστική και πνευματική ζωή της χώρας μέσα σε αυτούς τους δυο αιώνες από την Επανάσταση.

[…]

Οι τόμοι που παρουσιάζουμε σήμερα, αποτέλεσαν έμπνευση και σχέδιο του αγαπητού μας Κώστα Μπουραζέλη, ομότιμου καθηγητή της Αρχαίας Ιστορίας και πρώην Αντιπρύτανη του Πανεπιστημίου μας.   Για την πραγματοποίησή του συνεργάστηκε με τον αναπληρωτή καθηγητή Βαγγέλη Καραμανωλάκη, αλλά και με τις συνεργάτιδες του Ιστορικού Αρχείου του Πανεπιστημίου Χάιδως Μπάρκουλα και Χριστίνας Μπάκουλα. Θα ήθελα να τους ευχαριστήσω θερμά για την μοναδική αυτή έκδοση που τιμά το Πανεπιστήμιο μας. Επιτρέψτε μου, επίσης, να εκφράσω τις ευχαριστίες μου προς τις εκλεκτές ομιλήτριες, την Πρύτανη του Παντείου Πανεπιστημίου Χριστίνα Κουλούρη, καθώς και την αγαπημένη συνάδελφο μας καθηγήτρια Μαρία Ευθυμίου.”

Μπορείτε να διαβάσετε την προσφώνηση του Πρύτανη στο παρακάτω αρχείο: