Παρουσίαση του βιβλίου του Επίκ. Καθηγητή του Ε.Κ.Π.Α. Hervé Georgelin «Η Σμύρνη σε κλοιό πολέμου (1914-1922)»

herve georgelin

Η πρώτη δημόσια παρουσίαση του βιβλίου του Επίκουρου Καθηγητή Ιστορίας στο Τμήμα Τουρκικών Σπουδών και Σύγχρονων Ασιατικών Σπουδών του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών κ. Hervé Georgelin με τίτλο: «Η Σμύρνη σε κλοιό πολέμου (1914-1922)» πραγματοποιήθηκε την Παρασκευή 29 Μαρτίου στο βιβλιοπωλείο ο Πολίτης.

Στην παρουσίαση συμμετείχαν η κ. Αιμιλία Θεμοπούλου, Καθηγήτρια του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών στο Τμήμα Τουρκικών Σπουδών και Σύγχρονων Ασιατικών Σπουδών και συγγραφέας, η κ. Ίρις Τζαχίλη, Ομότιμη Καθηγήτρια του Πανεπιστημίου Κρήτης, στο Τμήμα Ιστορίας και Αρχαιολογίας και συγγραφέας και ο κ. Γιώργος Πουλημένος, συγγραφέας. Την παρουσίαση συντόνισε ο Καθηγητής Παιδοκαρδιολογίας και συγγραφέας Δρ. Στέλιος Αντωνιάδης.

Στο βιβλίο, του οποίου τη μετάφραση από τα Γαλλικά έκανε ο Δρ. Φιλοσοφίας κ. Ιωάννης Παπαχρήστου, αξιοποιείται πλούσιο αρχειακό υλικό που φωτίζει πολύπλευρα την πορεία της πόλης και των φυσιογνωμιών που όρισαν την τύχη της κατά τα ταραγμένα εκείνα χρόνια. Το βιβλίο συμβάλει στην ανάδειξη και πρόσληψη του παρελθόντος της Σμύρνης, στην ανατολική όχθη του Αιγαίου κατά την περίοδο την οποία βρισκόταν σε παρατεταμένο κλοιό, από το 19 14 έως και το 1922.

Από την παρουσίαση στο οπισθόφυλλο του βιβλίου

Η Σμύρνη κατέχει ιδιαίτερη θέση στην ιστορία των σύγχρονων Ελλήνων, αν και η εικόνα της είναι συχνά θολή, χαμένη είτε στην ομίχλη της νοσταλγίας είτε στην πίκρα της αυταπάρνησης. Από την άλλη πλευρά, η σύγχρονη Τουρκία θεωρεί τη Σμύρνη ως τουρκική πόλη που απελευθερώθηκε τον Σεπτέμβριο του 1922. Αυτό το βιβλίο, αξιοποιώντας πλούσιο αρχειακό υλικό που φωτίζει πολύπλευρα την πορεία της πόλης και των φυσιογνωμιών που όρισαν την τύχη της κατά τα ταραγμένα εκείνα χρόνια, θέλει να συμβάλει στην εξακρίβωση του τρόπου με τον οποίο αντιλαμβανόμαστε το παρελθόν της Σμύρνης στην ανατολική όχθη του Αιγαίου πελάγους, την περίοδο που βρέθηκε σε έναν παρατεταμένο κλοιό πολέμου από το 1914 έως και το 1922.