Με εξαιρετική επιτυχία πραγματοποιήθηκε την Παρασκευή 9 Δεκεμβρίου 2022 και ώρα 12.00, στο αμφιθέατρο «Αργυριάδη» του ΕΚΠΑ, η παρουσίαση του τόμου των Πρακτικών του Διεθνούς Συνεδρίου Italoellenica 2019, ο οποίος κυκλοφόρησε φέτος από τις Εκδόσεις ΕΚΠΑ με τίτλο Οι ιταλικές λέξεις στη Νέα Ελληνική και τις διαλέκτους της και σε άλλες γλώσσες (επιμ. M. Heinz, D. Minniti-Γκώνια, L. Serianni, σσ. 230).

Atti 2019 εξώφυλλο
Εξώφυλλο Πρακτικών

Στην εκδήλωση, η οποία διοργανώθηκε από το Εργαστήριο Γλώσσας, Μετάφρασης και Μελέτης των σχέσεων μεταξύ ιταλικής και ελληνικής γλώσσας (LabItEl) του Τμήματος Ιταλικής Γλώσσας και Φιλολογίας, απηύθυναν χαιρετισμό ο Πρύτανης του ΕΚΠΑ, Μελέτιος Αθανάσιος Δημόπουλος, ο Πρόεδρος του Τμήματος, Γεράσιμος Παγκράτης και ο Διευθυντής του Istituto Italiano di Cultura, Francesco Neri, ο οποίος μετέφερε τον χαιρετισμό της Πρέσβειρας της Ιταλίας κ. Patrizia Falcinelli. Παρευρέθηκαν εκπρόσωποι του γραφείου τύπου της Ελληνικής Πρεσβείας στη Ρώμη, της Società Dante Alighieri και γλωσσολόγοι, όπως η Ελένη Σελλά, Πρόεδρος του Τμήματος Τουρκικών Σπουδών.

Atti 2019 αφίσα
Αφίσα Παρουσίασης

Το Συνέδριο είχε λάβει χώρα στις 31 Οκτωβρίου-1η Νοεμβρίου 2019, με τη διοργάνωση του LabItEl σε συνεργασία με την Accademia della Crusca της Φλωρεντίας και είχε φιλοξενήσει τις εργασίες της διεθνούς ερευνητικής ομάδας Osservatorio degli italianismi nel mondo, με τη συμμετοχή ειδικών μελετητών των εξής γλωσσών: Αλβανικής, Αραβο-συριακής, Καταλανικής, Μαλτέζικης, Ρουμάνικης, Σλοβακικής και βεβαίως της Ελληνικής.

Στο πλαίσιο του Συνεδρίου, είχε απονεμηθεί ο τίτλος του επίτιμου διδάκτορα στον Luca Serianni (1947-2022), ομότιμο καθηγητή του Πανεπιστημίου La Sapienza της Ρώμης και μέλος των Ακαδημιών dei Lincei, della Crusca και Arcadia, στη μνήμη του οποίου ήταν αφιερωμένη η παρουσίαση του βιβλίου. Ο Serianni υπήρξε ο μοναδικός Ιταλός γλωσσολόγος που τιμήθηκε με την υψηλή αυτή διάκριση σε ελληνικό πανεπιστήμιο.

Στην προχθεσινή εκδήλωση, η προσωπικότητα και η συμβολή του Serianni στη μελέτη της ιταλικής γλώσσας, ειδικά της ποιητικής, και της διάδοσής της σε όλο τον κόσμο, τονίστηκαν από τη Nicoletta Maraschio, Επίτιμη Πρόεδρο της Crusca και τον Franco Tutino, ομότιμο καθηγητή της Sapienza και ποιητή, ενώ διάχυτη υπήρξε η συγκίνηση για τον άδικο χαμό του Serianni, πρόσφατα.

Τις 14 ανακοινώσεις του Συνεδρίου που δημοσιεύονται στον τόμο, και τη lectio magistralis με τίτλο «La presenza  del greco classico nella lingua poetica italiana», που ο τιμώμενος διάβασε κατά την τελετή επιτιμοποίησής του και η οποία επίσης συμπεριλήφθηκε ως επίμετρο στην έκδοση, παρουσίασαν οι Χριστόφορος Χαραλαμπάκης, Emanuele Banfi και Matthias Heinz. Ειδικότερα, ο κ. Χαραλαμπάκης, ομότιμος καθηγητής του ΕΚΠΑ και νέο μέλος της Ακαδημίας Αθηνών, θύμισε τις μακραίωνες αλληλεπιδράσεις της ελληνικής με την ιταλική γλώσσα, τονίζοντας ότι οι ιταλισμοί αποτελούν συντριπτική πλειοψηφία στο λεξιλόγιο όχι μόνο της Κοινής Ελληνικής αλλά και των διαλέκτων της και εκφράζοντας την ευχή, «το αξιέπαινο έργο του Εργαστηρίου στον χώρο της λεξικογραφίας να συνεχιστεί».