Πρόγραμμα Εκπαιδευτικών και Μετεκπαιδευτικών Εκδηλώσεων της Θεραπευτικής Κλινικής του Πανεπιστημίου Αθηνών (Σεπτέμβριος 2022-Ιανουάριος 2023)

Πρόλογος

Το εκπαιδευτικό πρόγραμμα της Θεραπευτικής Κλινικής του Πανεπιστημίου Αθηνών συνεχίζει την παράδοση για μισό περίπου αιώνα. Όπως κάθε έτος περιλαμβάνει συζητήσεις περιστατικών με διαγνωστικό ή θεραπευτικό πρόβλημα, στρογγυλές τράπεζες, διαλέξεις γενικού και ειδικού ενδιαφέροντος, παρουσίαση διδακτορικών διατριβών και ερευνητικών πρωτοκόλλων που εκπονούνται στην Κλινική, βιβλιογραφικές ενημερώσεις, παρουσίαση των ανεπιθύμητων ενεργειών από φάρμακα που καταγράφονται λεπτομερώς κάθε χρόνο καθώς και αναφορά της κατανάλωσης αντιβιοτικών και της παρατηρηθείσης αντοχής. Όλες αυτές τις εκδηλώσεις παρακολουθούν 6ετείς φοιτητές της Ιατρικής Σχολής, ειδικευόμενοι και ειδικευμένοι ιατροί. Μαθήματα συνεχιζόμενης εκπαίδευσης των ειδικευόμενων ιατρών σε προγραμματισμένες ώρες αλλά και εκτός του εκπαιδευτικού ωραρίου γίνονται όλη τη διάρκεια της εβδομάδας από στελέχη της Κλινικής και του Παθολογικού Τομέα. Ειδικά για τους ειδικευόμενους στην Παθολογία, προσαρμόσαμε το πρόγραμμα των μαθημάτων ούτως ώστε να καλύπτεται όλη η «ύλη» σε διάστημα δύο ετών. Επιπλέον σε κάθε μάθημα μετέχει στην παρουσίαση και ένας ειδικευόμενος ιατρός.
Θα ήθελα να ευχαριστήσω όλα τα στελέχη της Θεραπευτικής Κλινικής και του Παθολογικού Τομέα για την συνεχιζόμενη συμβολή τους στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα της Κλινικής.

Καθηγητής Μ.Α. Δημόπουλος | Διευθυντής Θεραπευτικής Κλινικής