Απολογισμός αποκριάτικου εργαστηρίου του Μουσείου Ιστορίας του Πανεπιστημίου Αθηνών

Την Κυριακή 27 Φεβρουαρίου 2022 πραγματοποιήθηκε στο Μουσείο Ιστορίας Πανεπιστημίου Αθηνών αποκριάτικο εργαστήριο, το οποίο είχε μεγάλη ανταπόκριση από τις οικογένειες και τους μικρούς μας φίλους. Τα παιδιά εμπνεύστηκαν από το λάβαρο του Πανεπιστημίου και το περιοδικό “Λόγιος Ερμής” που εκτίθεται στο Μουσείο, επιστράτευσαν την φαντασία τους και την δεξιοτεχνία τους και, με βοηθούς τους γονείς τους, δημιούργησαν τα δικά τους έργα.

Στο τέλος του εργαστηρίου οι συμμετέχοντες επισκέφθηκαν το Μουσείο για να θαυμάσουν από κοντά τα αυθεντικά εκθέματα όπου τα παιδιά φωτογραφήθηκαν κρατώντας & φορώντας τις χάρτινες κατασκευές τους.