Υπό την αιγίδα της Α.Ε. της Προέδρου της Δημοκρατίας Κατερίνας Σακελλαροπούλου, πραγματοποιήθηκε η τελετή έναρξης του Συνεδρίου με θέμα «Athens in Ancient Philosophy». Η τελετή πραγματοποιήθηκε την Πέμπτη 5 Οκτωβρίου 2023 στη Μεγάλη Αίθουσα του Πανεπιστημίου Αθηνών με την ευκαιρία της έναρξης του νέου αγγλόφωνου προγράμματος μεταπτυχιακών σπουδών «The Athens MA in Ancient Philosophy».

JIM 2865

Η τελετή μεταδόθηκε και διαδικτυακά:

Η τελετή ξεκίνησε με την προσφώνηση της Αντιπρυτάνεως Ακαδημαϊκών, Διεθνών Σχέσεων και Εξωστρέφειας, καθηγήτριας Σοφίας Παπαϊωάννου.

JIM 2787

Η κ. Παπαϊωάννου τόνισε, μεταξύ άλλων, την ιδιαίτερη τιμή να απευθύνει χαιρετισμό στην τελετή έναρξης του Συνεδρίου με θέμα “Athens in Ancient Philosophy”, στο πλαίσιο του νέου αγγλόφωνου προγράμματος μεταπτυχιακών σπουδών «The Athens MA in Ancient Philosophy», του πρώτου αγγλόφωνου ΠΜΣ αφιερωμένου αποκλειστικά στη μελέτη της Αρχαίας Φιλοσοφίας – ενός προγράμματος που οργανώνεται στην Αθήνα αλλά είναι το αποτέλεσμα της συνεργασίας τεσσάρων κορυφαίων ελληνικών πανεπιστημίων [Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών, Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης, Πανεπιστήμιο Πατρών, Πανεπιστήμιο Κρήτης].

Στη συνέχεια, η Αντιπρύτανης έκανε μια αναδρομή στην αρχαιότητα, τονίζοντας τον εξαιρετικό ρόλο της Αθήνας στην πνευματική και πολιτιστική επανάσταση της κλασικής εποχής της Ελλάδας, γεγονός που λειτούργησε ως πόλος έλξης ευρύτερα.

Κλείνοντας την ομιλία της η κ. Παπαϊωάννου ανέφερε χαρακτηριστικά ότι “η φιλοσοφία επέστρεφε πάντα στην Αθήνα και οι ιδέες που γεννήθηκαν αλλού, πήραν την οριστική τους μορφή στην Αθήνα”.

Χαιρετισμό απηύθυνε αμέσως μετά ο Υπουργός Παιδείας, Θρησκευμάτων και Αθλητισμού κ. Κυριάκος Πιερρακάκης, αναφέροντας μεταξύ άλλων ότι “το Υπουργείο Παιδείας, Θρησκευμάτων και Αθλητισμού θα είναι αρωγός σε κάθε πρωτοβουλία αναβάθμισης της εξωστρέφειας του ελληνικού δημόσιου Πανεπιστημίου”.

JIM 2908

Μετά ακολούθησε η 1η Συνεδρία με προεδρεύοντα τον Ακαδημαϊκό, καθηγητή στο Πανεπιστήμιο Princeton Αλέξανδρο Νεχαμά.

Ακολούθησαν χαιρετισμοί από:
-τον Πρόεδρο του Τμήματος Ιστορίας και Φιλοσοφίας της Επιστήμης, καθηγητή Αντώνη Χατζημωϋσή
-την καθηγήτρια του Τμήματος Ιστορίας και Φιλοσοφίας της Επιστήμης Κατερίνα Ιεροδιακόνου
-τον Διευθυντή του νέου αγγλόφωνου προγράμματος μεταπτυχιακών σπουδών «The Athens MA in Ancient Philosophy», καθηγητή Παναγιώτη Θανασά

JIM 2927 1

Στο τέλος της εκδήλωσης, πραγματοποιήθηκε εισηγητική ομιλία από την καθηγήτρια Φιλοσοφίας Βούλα Τσούνα, Πανεπιστήμιο California, Santa Barbara, με θέμα: «Plato’s Socrates on democracy and the rule of law».

Στο συνέδριο, που πραγματοποιήθηκε 5-6 Οκτωβρίου 2023, συμμετείχαν ομιλητές από όλο τον κόσμο: ΗΠΑ, Βραζιλία, Ινδία, Ηνωμένο Βασίλειο, Βέλγιο, Γερμανία και Ελλάδα και οι εργασίες διεξήχθησαν στην αγγλική γλώσσα.

Πλήρες πρόγραμμα: https://athensma.phs.uoa.gr/the_program/inaugural_conference

Πληροφορίες για το Πρόγραμμα:

Το μεταπτυχιακό πρόγραμμα The Athens MA in Ancient Philosophy είναι το αποτέλεσμα μιας συνεργασίας μεταξύ τεσσάρων μεγάλων ελληνικών πανεπιστημίων, τα οποία ένωσαν τις δυνάμεις τους για να δημιουργήσουν ένα εξαιρετικά ανταγωνιστικό Πρόγραμμα: Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών, Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης, Πανεπιστήμιο Πατρών, Πανεπιστήμιο Κρήτης.

Το Athens MA προωθεί τη μελέτη της Αρχαίας Ελληνικής Φιλοσοφίας σε όλο το ιστορικό και θεματικό εύρος της. Είναι το μοναδικό Πρόγραμμα στην Ελλάδα (και ένα από ελάχιστα παγκοσμίως) που εστιάζει αποκλειστικά στην Αρχαία Φιλοσοφία ως αντικείμενο συστηματικής μελέτης και έρευνας.