Στα πλαίσια του Ευρωπαϊκού Πανεπιστημίου του CIVIS και του RIS4CIVIS, διοργανώνεται συνέδριο στις Βρυξέλλες (και με δυνατότητα διαδικτυακής παρακολούθησης) ανοιχτό προς όλη την ακαδημαϊκή κοινότητα, με θεματική: “Cross-border R&I in the European Universities Initiative”.

Το ΕΚΠΑ συμμετέχει ισότιμα στο Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο του CIVIS. Στο πλαίσιο αυτό, η ανάπτυξη και διάχυση των δράσεων του στοχεύει, τόσο σε τοπικό όσο και σε διεθνές επίπεδο, θέτοντας στο επίκεντρο των στόχων, την ανταπόκριση στις τοπικές ανάγκες, τη συμβολή στην ανάπτυξη στρατηγικών περιφερειακής ανάπτυξης και στην αντιμετώπιση των παγκόσμιων προκλήσεων. Η ανάπτυξη της Έρευνας και της Καινοτομίας (R&I), ως αναπόσπαστο στοιχείο της εκπαιδευτικής αποστολής, αποτελεί μέρος του έργου του CIVIS από την αρχή.

Έχοντας ως γνώμονα αυτή την προοπτική, έχει σχεδιαστεί και λειτουργεί το RIS4CIVIS. Γενικό απώτερο στόχο του συνιστά να παραχθεί μια ολοκληρωμένη, μακροπρόθεσμη στρατηγική Έρευνας και Καινοτομίας, η οποία, με την πάροδο του χρόνου, θα επιτρέψει στα δέκα Παν/μια-μέλη του Ευρωπαϊκού Πανεπιστημίου του CIVIS να ενσωματώσουν απρόσκοπτα την τεχνογνωσία και τους πόρους τους στην υπηρεσία της έρευνας και της καινοτομίας, που αντιμετωπίζει αποτελεσματικά τρέχουσες και μελλοντικές κοινωνικές προκλήσεις, σε τοπικό, περιφερειακό και διεθνές επίπεδο.

“CIVIS is delighted to invite you to the conference Cross-border R&I in the European Universities Initiative, taking place on 25 March 2022 in Brussels at the Académie Royale de Belgique and online. The research and innovation dimension of CIVIS is supported by the RIS4CIVIS project, as part of which we are now hosting this one-day conference. Representatives of CIVIS and other pilot alliances will meet policy experts and actors to debate and share their experiences of the reality of cross-border R&I”.

Ποιους αφορά: Μέλη ΔΕΠ, ΕΔΙΠ, ΕΕΠ, ΕΤΕΠ, Προπτυχιακούς, Μεταπτυχιακούς Φοιτητές, Υποψήφιους Διδάκτορες και Ερευνητές, Διοικητικό προσωπικό (Open to the whole CIVIS Community)
Πότε: 25 Μαρτίου 2022, 10:30 π.μ -13:30 μ.μ (Ώρες Ελλάδος)
Format: Υβριδικό-Δια ζώσης και online (ο σύνδεσμος θα σταλεί σε όσους έχουν εγγραφεί)
Δήλωση Συμμετοχής: στη φόρμα https://airtable.com/shrJ9bgCFe4LHFsuQ

Για περαιτέρω πληροφόρηση και για το πρόγραμμα του συνεδρίου επισκεφθείτε την επίσημη ιστοσελίδα του CIVIS στην διεύθυνση https://civis.eu/en/events/invitation-cross-border-randi-in-the-european-universities-initiative.