Χορήγηση υποτροφιών-χρηματικών βραβείων από το Ίδρυμα με την επωνυμία «Ίδρυμα Παύλος Δ. Γιαννακόπουλος» σε φοιτητές των Τμημάτων Ιατρικής και Φαρμακευτικής της Σχολής Επιστημών Υγείας και της Σχολής Επιστήμης Φυσικής Αγωγής και Αθλητισμού του ΕΚΠΑ

Ο κ. Δημήτριος Γιαννακόπουλος, Πρόεδρος και Ιδρυτής του «Ιδρύματος Παύλος Δ.Γιαννακόπουλος», γνωστοποίησε στο ΕΚΠΑ την από 8.9.2022 απόφαση του Διοικητικού Συμβούλιου του Ιδρύματος, σύμφωνα με την οποία: «στο πλαίσιο των καταστατικών σκοπών του, εγκρίθηκε η χορήγηση υποτροφιών -χρηματικών βραβείων σε φοιτητές ύψους εξήντα χιλιάδων ευρώ (60.000) κατ’ έτος και συγκεκριμένα:
• Δύο (2) υποτροφιών ύψους δέκα χιλιάδων ευρώ (10.000€) έκαστη, σε δύο (2) φοιτητές του Τμήματος Ιατρικής της Σχολής Επιστημών Υγείας του ΕΚΠΑ,
• Δύο (2) υποτροφιών ύψους δέκα χιλιάδων ευρώ (10.000€) έκαστη, σε δύο (2) φοιτητές του Τμήματος Φαρμακευτικής της Σχολής Επιστημών Υγείας του ΕΚΠΑ,
• Δύο (2) υποτροφιών ύψους δέκα χιλιάδων ευρώ (10.000€) έκαστη, σε δύο (2) φοιτητές της Σχολής Επιστήμης Φυσικής Αγωγής και Αθλητισμού (ΣΕΦΑΑ).

Οι ως άνω Υποτροφίες – Χρηματικά Βραβεία, ύψους δέκα χιλιάδων (10.000€) ευρώ έκαστο, θα δίδονται από το Ίδρυμα κάθε έτος, στους εκάστοτε δύο πρώτους σε βαθμολογία Φοιτητές που θα ολοκληρώνουν το πρώτο (1ο) έτος σπουδών τους (ήτοι και την εξεταστική του Σεπτεμβρίου), σε κάθε μία από τις ανωτέρω αναφερόμενες σχολές – τμήματα, εφόσον το ετήσιο οικογενειακό τους εισόδημα, του προηγούμενου φορολογικού έτους, δεν υπερβαίνει τις τριάντα χιλιάδες (30.000) ευρώ.

Σε περίπτωση που ισοβαθμούν περισσότεροι των δύο φοιτητών και ταυτόχρονα πληρούν το ως άνω οικονομικό κριτήριο, η Υποτροφία/Χρηματικό Βραβείο θα χορηγείται σε αυτούς με το ασθενέστερο οικογενειακό εισόδημα, κατά τα ως άνω αναφερόμενα.